Dědic Samsungu vyfasoval 5 let za korupci. Prezidentku uplácel stovkami milionů

Dědic konglomerátu Samsung I Če-jong
Dědic konglomerátu Samsung I Če-jong
AP

reklama

Jihokorejský soud dnes poslal dědice konglomerátu Samsung I Če-jonga na pět let do vězení. Obžaloba ho vinila z téměř miliardového úplatku a dalších zločinů v aféře kolem bývalé prezidentky Pak Kun-hje. Miliardář, který byl ve vazbě od února, obvinění odmítá a podle svých právníků se proti rozsudku odvolá.

Po šest měsíců trvajícím procesu soud dospěl k závěru, že 49letý I Če-jong se dopustil korupce ve snaze získat vládní pomoc pro fúzi, která mu měla zajistit kontrolu nad širší částí skupiny Samsung. Podle soudu rovněž zpronevěřil finanční zdroje konglomerátu, ukryl majetek v zahraničí a dopustil se křivopřísežnictví.

Dědic jednoho z největších korporátních impérií na světě byl zadržen v únoru na základě obvinění, že podplatil prezidentku Pak a její blízké přátelé, aby mu pomohli získat kontrolu nad impériem Samsung. Kruhům kolem bývalé prezidentky měl poskytnout v přepočtu přes 850 milionů korun. Jihokorejská prokuratura navrhovala za zpronevěru a korupci dvanáctiletý trest. Obhajoba trvala na tom, že fúze byla ryze podnikatelskou záležitostí, soud však tuto argumentaci nepřijal.

I Če-jong jakoukoli vinu popírá a jeden z jeho advokátů dnešní verdikt označil za nepřijatelný. Podle jihokorejských zákonů trest vězení delší než tři roky nelze uložit v podmíněné formě. Pětiletý trest přitom patří k nejdelším, jaké byly v kauzách jihokorejských podnikatelů uloženy. Konečný rozsudek v případu I Če-jonga se ovšem vzhledem k očekávánému odvolacímu řízení čeká až v řádu měsíců.

Jaký otec, takový syn

Pokud odvolací soud trest potvrdí, bude to pro nejbohatší jihokorejskou rodinu představovat tvrdý úder. I Če-jong není prvním členem dynastie, který má problémy se zákonem. V letech 1996 a 2009 byl v souvislosti s daňovými úniky odsouzen I Če-jongův otec a tehdejší šéf Samsungu Lee Kun-hee. Vzhledem ke statusu národního hrdiny, který se zasloužil o rozvoj národní ekonomiky, ale dostal pouze podmíněné tresty, které mu následně prezident odpustil.

Dokonce také zakladatel Samsungu, dědeček I Če-jonga, Lee Byung-chul se nevyhnul obřímu skandálu v souvislosti s pašováním 50 tun sacharinu v 60. letech. I on se ale díky šikovným manipulacím trestu nakonec vyhnul. To se jeho vnukovi však zřejmě nepodaří.

Dnešní rozhodnutí soudu je zatím posledním dílem politického skandálu, v jehož hlavní roli vystupuje bývalá jihokorejská prezidentka Pak. Tu v březnu tohoto roku po předchozích mohutných protestech zbavil funkce ústavní soud. Pak je v souvislosti s korupčním skandálem souzena v odděleném procesu.

 

Autor: Alexandr Božilov, ČTK

reklama

reklama