„Demokracie je jako zahrada, je třeba o ni pečovat.“ Milion chvilek pro demokracii plánuje další demonstraci

Podle předsedy spolku je 30 let po revoluci stav české demokracie tristní. „Místo toho, aby sloužil občanům, se stará o vlastní prospěch,“ řekl Mikuláš Minář o Andreji Babišovi. Demonstrace přestanou v případě, že premiér odstoupí.
Mikuláš Minář v Praze na Letné
Mikuláš Minář v Praze na Letné
@milionchvilek / Facebook

reklama

16. listopadu bude pořádat spolek Milion chvilek pro demokracii další demonstraci. Na ní oznámí čtyři požadavky. Jedním z nich je demise Andreje Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové.

„30 let po sametové revoluci naše demokracie nevzkvétá,“ započal svou řeč předseda spolku Mikuláš Minář. Justice i veřejnoprávní média jsou prý v ohrožení.

„Prezident nerespektuje Ústavu a slibuje premiérovi v obrovském střetu zájmů milost, bude-li to potřeba,“ upozorňuje Minář.

Spolek po Babišovi požaduje, aby vyřešil svůj střet zájmů, zbavil se Agrofertu - včetně médií - a odvolal ministryni Benešovou, nebo aby odstoupil z premiérského křesla.

„Respektujeme výsledky voleb, nebudeme však tolerovat zneužívání moci a porušování pravidel,“ řekl Minář s tím, že pravidla musí platit pro všechny stejně. „Nepolevíme, dokud Andrej Babiš neodstoupí,“ dodal.

 

 

Co se bude dít

Demonstrace se bude konat na Letné, stejně jako tomu bylo minule. Vystoupí na ní třeba biskup Václav Malý, signatářka Charty Dana Němcová nebo Jana Filipová, která úspěšně žalovala Babiše za jeho tvrzení o placených demonstrantech.

Kromě demise ministryně spravedlnosti a předsedy vlády chce spolek vyzvat opoziční strany ke třem věcem, z nichž dvě prozradí až na demonstraci.

„Na Letné vyzveme opoziční demokratické strany, aby do roka a do dne přišly s jasným řešením oslabených voličských hlasů,“ řekl místopředseda spolku Benjamin Roll. Poukázal tím na přepočítávání hlasů na mandáty, které staví menší strany do nevýhodné pozice.

V současné době totiž potřebují strany s menším počtem hlasů značně více hlasů k získání mandátů. Třeba Starostové a nezávislí potřebovali pro získání jednoho mandátu více než dvojnásobek hlasů, které stačily hnutí ANO.

Spolek přišel se čtyřmi důvody, které by mohly vést k dalším protestům. Těmi jsou pokusy politicky ovládnout českou justici - třeba odvoláním nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana - či veřejnoprávní média.

Na Letnou se prý vydají lidé z celé republiky, do Prahy vyjedou desítky autobusů. Demonstrace začne ve 14:00.

Podobné akce se budou v listopadu konat i v zahraničí, a to celkem na 41 místech, což je dvakrát více než v červnu.

17. listopadu pak proběhne přes 130 akcí v českých městech jako je Brno, Liberec, Plzeň, Hradec Králové, Olomouc nebo České Budějovice.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!