Demokraté v primárkách v Nevadě: Všichni proti Bloombergovi

Start demokratického kandidáta Mika Bloomberga v debatě demokratů ve státe Nevada se očekával s napětím. Nikdo jako vnější pozorovatel nebyl jistě zklamaný. Debata měla jaksepatří „šťávu“.
Elizabeth Warrenová a Mike Bloomberg v ostré debatě
Elizabeth Warrenová a Mike Bloomberg v ostré debatě
foto AP

reklama

Americký miliardář, bývalý starosta New Yorku odkládal start až do Nevady. Zde je důležité se účastnit, neboť Nevada a New Hampshir jsou důležité státy pro větší zastoupení etnické menšiny, jejichž zástupci v prezidentských volbách tvoří až čtvrtinu elektorátu Demokratické strany.

Bloomberg má u černošské menšiny vroubek, když jako starosta New Yorku nařizoval policejní kontroly především v jejich čtvrtích s poukazováním, že zde se odehrávalo až 95 procent veškerých zločinů. Další vroubek má u samotných konkurentů v Demokratické straně, kteří ho jako miliardáře považují za nevhodný element strany, když jdou proti miliardáři Trumpovi.

Bloomberg dal v kampani do reklamy už přes 417 milionů dolarů, což je desetkrát více než zatím utratil Sanders nebo Buttigieg. To jsou údaje agentury Kantar, která u Warrenové uvádí, že dosud utratila 21,4 mil. dolarů. U Bidena jde o 12,4 mil. dolarů.

 

 

Není divu, že s těmito a dalšími argumenty proti Bloombergovi vytáhli všichni účastníci předvolební debaty demokratů v Nevadě. „Předákem“ výpadů byla Elizabeth Warrenová, senátorka z Massachusetts: „Soutěžíme s miliardářem, který nazývá ženy tlusťoškami a lesbami s koňskou podobou.“ To je převzato z Bloombergovy brožurky z roku 1990. Podle Warrenové budou demokraté hodně riskovat, když nahradí jednoho arogantního miliardáře druhým.

Pete Buttigieg

Velký americký sjednotitel Buttigieg! Na černého koně demokratů by si před volbami v Iowě vsadil jen málokdo

Warrenová pociťující zřejmě, že v kampani ztrácí, se proto zřejmě nejaktivněji pustila do Bloomberga: „Copak budeme mít kandidáta, který v minulosti neuváděl daňová přiznání, obtěžoval ženy a podporoval rasistické politiky nebo podvodníky? “

Bloomberg se snažil v nerovné debatě přesvědčit, že je tím jediným kandidátem, který je schopný porazit Trumpa. Omlouval se za svou politiku vůči černochům, kterou prováděl v New Yorku jako starosta zvanou „stop-and-frisk policy“(zadržet a prohledat podezřelého). „Jestliže budeme mít Trumpa další čtyři roky u moci, tak to už nemůžeme vydržet,“ prohlásil bojovně Bloomberg, jehož to bylo první předvolební vystoupení. Zatím v předběžných výzkumech je na třetí pozici za Berniem Sandersem a Petem Buttigiegem.

reklama

reklama