Demonstrace za bojkot voleb v Rusku: Policie zatkla několik lidí včetně Navalného

V desítkách ruských měst vyšli lidé do ulic. Vyjádřili tak svou podporu bojkotu blížících se prezidentských voleb. Demonstrace svolal opoziční politik Alexej Navalný, který podle rozhodnutí ústřední volební komise v nich nesmí kandidovat, protože je pravomocně odsouzený. Protesty podle úřadu nebyly povoleny. Policie během demonstrací zatkla několik lidí včetně Navalného.
28. 01. 2018 ZPRÁVY: V DESÍTKÁCH RUSKÝCH MĚST SVOLALI DEMONSTRACE ZA BOJKOT PREZIDENTSKÝCH VOLEB
28. 01. 2018 ZPRÁVY: V DESÍTKÁCH RUSKÝCH MĚST SVOLALI DEMONSTRACE ZA BOJKOT PREZIDENTSKÝCH VOLEB

reklama

Opoziční politik Alexej Navalný svolal v neděli demonstrace za bojkot voleb v Rusku. Lidé vyšli do ulic v desítkách městech včetně Moskvy, Petrohradu i Vladivostoku. O všech akcích vysílali živě přes internet z Navalného kanceláře.

Jenže do té vtrhli policisté, protože prý byla v objektu nahlášená bomba. Během vysílání se dostali až do studia. Vešli dovnitř a přímý přenos takto přerušili. „Rozumím tomu, že je tu nebezpečí bomby. Ale neřekl jste mi vaše jméno, ani neukázal průkaz,“ upozornil přímo ve vysílání z Navalného kanceláře moderátor. Sám Navalný byl policií zatčen, když šel na demonstraci v centru města.

Miloš Zeman

Miloš Zeman: Muž vzestupů, pádů i velkých návratů

Navalného kandidatura neprošla kvůli trestu za zpronevěru

Na místech, kam byly demonstrace svolány, hlídkovali policisté. Úřady předem upozorňovaly, že shromáždění nejsou povolená. Sešly se na nich tisíce lidí. „Protest není povolený. Upozorňujeme vás, protože pokud se nerozejdete, můžete být zatčeni,“ upozornil policista demonstranty.

Navalný chtěl v blížících se volbách kandidovat na prezidenta. Odmítli ho ale registrovat. A to proto, že je pravomocně odsouzený za zpronevěru peněz a tím pádem nesplňuje podmínky pro účast ve volbách. Navalný označil proces za zpolitizovaný. Volby podle něho nejsou svobodnou soutěží kandidátů. Nového prezidenta si Rusové vyberou v březnu. Favoritem je podle průzkumů současný prezident Vladimir Putin.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!