Demonstranti zablokovali centrum Bagdádu. V ulicích se bouří kvůli nezaměstnanosti a korupci

V centru hlavního města Iráku zablokovali protestující všechny stěžejní silnice. Policie do jejich konání nezasahovala. Protivládní demonstrace probíhají v Bagdádu už od října a účastní se jich desetitisíce lidí.
Demonstranti v Bagdádu
Demonstranti v Bagdádu
Instagram/@bbc_russian

reklama

Korupce, vysoká nezaměstnanost a špatné poskytování sociálních služeb - to jsou zásadní důvody nespokojenosti mladých Iráčanů. Více než 250 lidí zemřelo následkem zásahů policie.

Demonstrace
Autor: Instagram/@bbc_russian Demonstrace

Minulý týden oznámil prezident Iráku Barham Sálih, že premiér Adil Abdul-Mahdi rezignuje, pakliže se politické strany dohodnou na jeho náhradě. 

Co se děje v Bagdádu?

Od neděle jsou hlavní magistrály města v obležení. Ve školních zařízeních dochází k tzv. sedícím protestům a úřady jsou uzavřeny. ‚‚Rozhodli jsme se obléhat silnice, abychom dali vládě najevo, že budeme protestovat do té doby, než budou zkorumpovaní zloději vyhozeni ze svých postů a současná vláda padne,“ nechal se slyšet 25letý demonstrant Tahsin Nasser.

Magistrály v obležení
Autor: Instagram/@bbc_russian Magistrály v obležení
Demonstrace v Bagdádu neutichají
Autor: Instagram/@bbc_russian Demonstrace v Bagdádu neutichají

Epicentrem demonstrací se stalo náměstí Tahrir v centru města. Tam se snaží demonstranti přejít most vedoucí k tzv. Zelené zóně, kde se nachází veškeré vládní organizace a velvyslanectví. Stejné protesty probíhají i v iráckém městě Kút. 

Demonstranti neskončí dokud nepadne vláda
Autor: Instagram/@bbc_russian Demonstranti neskončí dokud nepadne vláda

Čeho se demonstrace týkají?

Abdul-Mahdi se stal premiérem teprve před rokem, kdy sliboval reformy, které se ovšem dosud neuskutečnily. 1. října proto do ulic Bagdádu vyšla mládež, která požadovala hledat řešení v otázce nezaměstnanosti a zvýšit efektivitu sociálních služeb.

Někteří demonstranti vyrazili do ulic v maskách a se zbraněmi
Autor: Instagram/@bbc_russian Někteří demonstranti vyrazili do ulic v maskách a se zbraněmi

Policie proti demonstrantům zakročila a musela použít i zbraně. Poté se demonstrace rozšířily po celé zemi. První vlna protestů trvala 6 dní a zemřelo během ní 149 osob. Premiér sliboval změny v rámci svého kabinetu a oznámil plány do budoucna v rámci nezaměstnanosti. Demonstranti ale tvrdí, že se stále nic neděje a koncem října se do ulic vrátili.

reklama

reklama