Den bez žen: Už nás nebaví být oběťmi zneužívání a týrání! Po manifestacích následují stávky žen v Mexiku a Argentině

Miliony žen v Mexiku a Argentině v pondělí nepřijdou do práce – úřady, školy a vládní instituce tak v tento den povedou pouze muži. I to je součást protestů proti genderově zaměřenému násilí v Jižní Americe.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Manifestace v Mexiku (Zdroj: CNN)

reklama

V rámci stávky konané tematicky na Mezinárodní den žen se do mexických a argentinských ulic vydají ženy ve statisícových počtech, navazují tak na víkendové demonstrace napříč Latinskou Amerikou. Jednodenní akce nazvaná „Den bez nás“ (Un día sin nosotras) má ukázat, jak by vypadal život, kdyby ženy zmizely ze společnosti.

V Mexiku stávka pramení z nárůstu mizení žen, jejich cíleného zabíjení a násilí obecně, informovala agentura Reuters. Vraždy žen v Mexiku se za posledních pět let zvýšily o alarmujících 137 %, jak ukazují vládní statistiky. Většina násilných zločinů zůstává nevyřešena. Ženy pomocí stávky také požadují právo na svobodnou volbu v otázce potratů.

Feminismus

Americký slovník Merriam-Webster zvolil ‚‚feminismus“ slovem roku

„Už nás nebaví být oběťmi zneužívání a týrání. Už to stačilo,“ řekla Alma Delia Díaz, kosmetička z předměstí města Ecatepec v Mexico City pro Reuters. I přes vyjádření podpory protestujícím ženám se Díaz, jako spousta žen, bohužel stávky nemohla kvůli ušlému zisku zúčastnit.

Účast všech státních zaměstnankyň ve stávce ocenil i mexický prezident Andrés Manuel López Obrador a vzkázal jim, že se protestu mohou zúčastnit naprosto svobodně, informovala agentura Reuters.

reklama

reklama