Den na Bali má snad 48 hodin. Lidé žijí tady a teď, říká Jitka, která zde našla s rodinou druhý domov

Cestovat a zároveň pracovat a starat se o rodinu není dnes nic neobvyklého. Jitka s Davidem zvolili možnost strávit část roku v místě, které mnoho lidí považuje za ráj – na Bali. Tento životní styl je neodradil ani v momentě, kdy se jim narodila dcera. Vždyť byla počata právě zde. Jaké je to žít na dvou místech, která jsou od sebe vzdálena tisíce kilometrů a v čem je život na Bali jiný? Jitka Zoderová, úspěšná česká podnikatelka, v tom má jasno.

„Můj partner miluje horko a jakmile venku klesne teplota pod 15 stupňů, už kupuje letenky na Bali,“ směje se Jitka. Život na dvou místech si zvolili ještě před narozením dcery Amálky a rozhodli se v tom pokračovat i s malým dítětem. Poprvé společně odletěli, když byly holčičce 3 měsíce. Co je k tomu vede? „Jsem hodně aktivní člověk, který musí být neustále v pohybu. A popravdě jsem ještě nenašla místo, kde bych se chtěla usadit na dlouhou dobu. Bali se tomu ale zatím přibližuje nejvíc,“ přiznává Jitka.

Zůstat na Bali však celý rok nechtějí, protože v Česku mají silné kořeny a také více pracovních příležitostí. „Přiznám se, že střídání těchto vzdálených lokalit je hodně energeticky náročné, jakmile se přesunete, pak delší dobu nevíte, čí jste. Ale zase musím říci, že cestování s dítětem a bydlení na dvou místech zároveň je zajímavý druh osobního rozvoje. V blízké době bychom si ale chtěli život začít víc zjednodušovat než komplikovat, tak uvidíme, jak to s námi dopadne,“ pokračuje.

Finančně je to podobné, jen s kvalitnějším bydlením

V čem je život na Bali jiný a v čem stejný? „Náš život na Bali bych popsala jako rodinný, klidný, plný zdravého jídla, kafíček a času na všechno. Den tam má opravdu 48 hodin, nebo alespoň mně to ve srovnání se životem v Praze tak připadá,“ dodává. Zároveň poukazuje na to, že bydlení vyjde určitě levněji. Jen pro zajímavost - za moderní třípokojovou vilu s bazénem u oceánu zaplatíte v přepočtu méně než 30 tisíc měsíčně, což v Česku dáte za menší byt u centra Prahy.

Jídlo ale vyjde přibližně stejně draze jako u nás a pokud máte rádi sýry a víno, tak si na Bali pěkně připlatíte. „Nejlevnější víno vyjde asi na 280 Kč a chutná jako krabičák,“ popisuje Jitka svou zkušenost. Když s přítelem porovnávali, na kolik je vyjde život na Bali a na kolik v ČR, došli k závěru, že je to skoro stejné jako žít v Praze, jen s výrazně lepší kvalitou bydlení.

Bali pro mě nebyla láska na první pohled, až na ten druhý

Jitka také přiznává, že život na Bali s sebou občas přináší určitou izolovanost a pocity osamělosti. Především s dítětem není jednoduché začlenit se do zdejší společnosti, i když i tato oblast jde nesmírně dopředu. „Jsou tam určitá místa, kde se můžete seznámit s maminkami, například jóga s kojenci, programy ve školkách pro mámy s dětmi nebo v kavárnách s dětskými koutky. Zrovna teď v jednom koutku začali dělat program pro táty s dětmi, takže i tátové tu mají svou komunitu. Setkat se s ostatními jde docela snadno, ale ne vždy se vám povede poznat někoho, kdo bude na stejné vlně,“ vysvětluje.

Jitka také dodává, že lidé vnímají Bali různě a jsou v tomto ohledu obrovské rozdíly. „U mě se to pouto vyvíjelo postupně, nebyla to láska na první pohled, ale až na ten druhý. Život na Bali je nejlepší, když nemáte velká očekávání. Strašně mi vyhovuje to pomalé tempo, ve kterém víc vnímám sebe i ostatní,“ říká. Za další benefit považuje oceán přímo za domem a blízkost přírody. „Táhne nás to tam tedy hlavně proto, že se cítíme víc napojení sami na sebe. Ale věřím, že se tohoto stavu dá dosáhnout i tady v Česku, jen to chvíli ještě potrvá, než se to naučíme.“

Balijcům stačí k životu méně

A v čem jsou Balijci jiní než my? „Žijí jednodušeji, stačí jim ke štěstí daleko méně, než nám. Žijí tady a teď. S tím souvisí i ta méně pozitivní stránka, že příliš nemyslí na to, co bude. I ve smyslu toho, že s velkým rozmachem cestovního ruchu se Bali rychle zaplňuje nejrůznějšími hotely a umělými instagramovými kýči a ztrácí se tím kouzlo původní krajiny. Bali začíná být poněkud přelidněné. Momentálně se říká, že sousední ostrov Lombok je takové nové Bali, jak vypadalo před lety, a hodně lidí si tam teď jezdí užívat panenské přírody. Místo, kde bydlíme my, je údajně spíš takový malý Berlín s oceánem,“ vysvětluje Jitka.

Další zajímavostí je možnost pracovat na Bali. Jitka k tomu dodává, že oficiálně práce pro cizince na Bali možná není, kromě výjimek. Když chcete na území podnikat, tak můžete, ale znamená to velké poplatky, investice a starosti. S Davidem to vyřešili po svém - pracují na dálku přes počítač, stejně jako velká část lidí.

V tamní porodnici vás personál obejme

Jitka s Davidem se na Bali vrací pravidelně už několik let. Zažili zde mnohé, nejhezčím zážitkem je však jednoznačně vzpomínka na okamžik, kdy si jela do tamní porodnice nechat potvrdit své těhotenství. „Bylo to v porodnici Bumi Sehat. Je to speciální přírodní zařízení, kde nemají žádné přístroje, rodí se tam pouze přirozenou cestou a jezdí sem rodit ženy z celého světa. Při pozitivním testu mě přišel celý personál obejmout, asi 10 lidí mi gratulovalo, byl to nádherný zážitek, který člověk v ČR nezažije,“ vzpomíná.

S cestováním má spojenu i řadu negativních zážitků, které se týkaly především bydlení. „Zdejší smlouvy jsou jen naoko a jako cizinec nemáte skoro žádná práva. Několikrát jsme to na vlastní kůži pocítili, když nás 2x vystěhovali z domu ještě před termínem vypršení smlouvy, a to jen proto, že někdo jiný nabídl více peněz,“ uzavírá.

I přes tyto komplikace by však neměnili a na Bali se stále vracejí s velkým nadšením a láskou, stejně jako se následně těší zpět do ČR za rodinou.

Autor: Martina Richterová

Tagy: