Den po jednání Orbána s Putinem odstavila maďarská jaderná elektrárna kvůli poruše reaktor. Nebezpečí nehrozí

Jediná maďarská jaderná elektrárna Paks oznámila ve čtvrtek odstávku jednoho ze čtyř reaktorů, která byla způsobena technickou poruchou. Podle serveru Hungary Today však nehrozí žádné nebezpečí a ostatní reaktory jsou v provozu na plný výkon. Shodou okolností včera jednal maďarský premiér Viktor Orbán s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, mimo jiné o ochraně křesťanů nebo o energetice. Dva další reaktory zmíněné elektrárny má stavět ruský koncern.
Vladimir Putin a Viktor Orbán
Vladimir Putin a Viktor Orbán
@RusEmbUganda / Twitter

reklama

Porucha způsobila automatické zastavení čtvrtého bloku elektrárny v 8:16 ráno, uvedl operátor elektrárny. Odstavení údajně nemá žádný vliv na jadernou bezpečnost a žádný dopad na provoz ostatních tří jaderných bloků elektrárny, které jsou v provozu na sto procent kapacity.

Elektrárna vyrábí zhruba polovinu maďarské elektřiny

Jaderná elektrárna Paks, která leží asi pět kilometrů od maďarského města Paks a asi sto kilometrů jižně od hlavního města Budapešť, má čtyři reaktory, z nichž každý má nominální kapacitu 500 MW a pokrývá zhruba polovinu celkové výroby elektrické energie v Maďarsku.

V roce 2002 došlo v elektrárně k nehodě s menším únikem radioaktivity do ovzduší. Další porucha bezpečnostních systémů podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost mohla vést k havarijním podmínkám nebo k situaci, ve které by nebyly bezpečnostní systémy schopny zabránit havárii, pokud by nastaly určité iniciační události.

Orbán a Putin si rozumí

Maďarsko se nepřipojí ke společnému prohlášení NATO o Ukrajině. Maďarský ministr mluví o novém světovém řádu

Jednání Vladimira Putina s Viktorem Orbánem

Včera shodou okolností proběhlo v Maďarsku jednání mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kde jedním z témat byla podle všeho i energetika. Ruský koncern Rosatom má dostavět další dva bloky právě zmíněné elektrárny Paks.

Podle agentury Reuters se Vladimir Putin na tiskové konferenci po jednání s maďarským protějškem vyjádřil také k rozhodnutí Dánska, které dalo zelenou plynovodu Nord Stream 2, což ruský prezident uvítal s tím, že „Dánsko se osvědčilo jako zodpovědný účastník mezinárodní komunikace hájící své zájmy a suverenitu, stejně jako zájmy svých hlavních partnerů v Evropě, kteří mají zájem na diverzifikaci dodávek ruských uhlovodíků. Putin také uvedl, že Rusko očekává v letošním roce dokončení plynovodu TurkStream do Turecka a v příštím roce jeho rozšíření do Bulharska a Srbska. Dodal pak, že rozšíření do Maďarska by se dalo zvládnout rychle, přičemž Orbán takové vyhlídky uvítal.

ženy jako součást kurdských milicí SDF

Kurdsko-turecký konflikt: Strach z humanitární krize. Putin má obavu, zda Turecko uhlídá vězně ISIL

Dobré vztahy mezi zeměmi jsou nezbytné

Maďarský premiér Viktor Orbán na tiskové konferenci podle agentury AP uvedl, že dobré vztahy s Ruskem jsou vzhledem ke geografické poloze jeho země nezbytné. „Je to jednoduše geografický fakt: žádná země nemůže změnit svou adresu,“ uvedl Orbán. „Každá země je umístěna tam, kde ji stvořil bůh. Pro Maďarsko to znamená být v trojúhelníku Moskva – Berlín – Istanbul.“

Ačkoliv maďarský ministerský předseda zmínil členství země v Evropské unii a NATO, uvedl také, že se „v určitých otázkách nevylučuje s navázáním politické spolupráce s Ruskem“. Maďarsko, které je do značné míry závislé na ruském plynu a ropě, se s Ruskem snaží spolupracovat v otázkách předcházení migrace, stabilizace Středního východu nebo pomoci křesťanským komunitám po celém světě.

Ruský prezident ocenil, že Viktor Orbán organizuje setkání s představiteli křesťanských komunit na Blízkém východě a řekl, že Rusko vidí ochranu křesťanů v Sýrii a dalších oblastech zasažených konflikty jako prioritu. Později na setkání s křesťanskými vůdci Putin uvedl, že je znepokojen masivním exodem křesťanů z Blízkého východu.

reklama

reklama