Deportuji 100 tisíc migrantů každý rok, slibuje kandidát na italského premiéra

Šéf italské pravicové strany Liga Severu, Matteo Salvini slíbil, že pokud se stane premiérem, vyhostí z Itálie každý rok 100 tisíc migrantů. V minulosti by zřejmě podobné prohlášení některého z vůdců tradiční strany příliš rozruchu nevzbudilo. Jenže letos je situace zcela jiná a díky několika okolnostem se zdá být i celkem reálné, že březnové parlamentní volby můžou za určitých okolností Salviniho skutečně vynést až do premiérského křesla.

„V Itálii je příliš mnoho ilegálních migrantů, kteří zde dělají nepořádek. Už se na to nemohu dívat,“ prohlásil Salvini v politické debatě na stanici La7. „Jsou tu tací, kteří přivážejí migranty do Itálie pomocí letadel. Já bych je použil na to, abych je vrátil zpátky domů,“ dodal šéf Ligy Severu.

V rozhovoru pro list La Repubblica pak své představy rozšířil. Slíbil, že pokud se stane premiérem, každý rok se bude snažit o deportaci zhruba 100 tisíc ilegálních migrantů. To by při pětiletém mandátu předsedy vlády znamenalo deportaci 500 tisíc z celkového počtu 600 tisíc ilegálních migrantů, kteří do Itálie v průběhu posledních čtyř let přišli. Zajímavostí pak je, že Salviniho expert na migraci je Toni Iwobi, legální přistěhovalec z Nigérie.

V minulosti by takové vyjádření předsedy tradiční, nicméně malé strany zřejmě zapadlo v předvolební kampani stran větších. Vždyť zatím největší procentuální zisk strany v parlamentních volbách je 10,8 % z roku 1996. I tak přišla o 58 ze 117 křesel, které obsadila v předchozích volbách. Maximem tak bylo několik ministrů v předchozích vládách. Post premiéra byl ale vždy spíše sci-fi.

Berlusconi se premiérem stát nemůže

Letos je ale situace zcela jiná. Strana totiž evidentně těží z předvolební koalice, kterou uzavřela s další protiimigrační stranou Bratři Itálie a především s uskupením Vzhůru, Itálie, v jehož čele sedí bývalý několikanásobný premiér Silvio Berlusconi. A podle posledních průzkumů by tuto koalici volilo přibližně 39 % voličů. Aby někdo získal ve sněmovně většinu, potřebuje podle italské ústavy 40 % hlasů.

I kdyby koalice nakonec získala oněch kýžených 40 %, nabízí se otázka, proč by politický matador Berlusconi přenechal premiérský post 44letému Salvinimu? Odpověď je jednoduchá: Berlusconi aktuálně kandidovat nemůže. Zakazuje mu to pět let starý rozsudek soudu, který navíc potvrdil také Nejvyšší soud. Žádnou veřejnou činnost nesmí vykonávat až do roku 2019. Bývalý premiér tak pyká za daňové úniky, kterých se podle soudců dopustil. Jedinou Berlusconiho šanci tak představuje Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, ke kterému se odvolal. I kdyby dali evropští soudci expremiérovi za pravdu, pravděpodobně to nestihnou do začátku březnových voleb.

Díky těmto okolnostem se cesta k premiérskému křeslu může otevřít právě Salvinimu. Pravda, kandidátů by bylo v rámci koalice víc – například sám Berlusconi se zmiňoval o současném předsedovi Evropského parlamentu Antoniovi Tajanim, nicméně takovou pozornost jako Salvini zatím nikdo nebudí. Na tvrdou rétoriku šéfa Ligy Severu část Italů zatím evidentně slyší. Salvini kromě nekompromisního postupu proti nelegálním migrantům prosazuje také ochranu italských producentů, revizi evropských smluv a v neposlední řadě vystoupení z eurozóny.

„Víte, že kvůli regulacím EU dovážíme olivový olej z Tuniska, i když ten náš je nejlepší na světě? Pomeranče, rajčata z Maroka, dobrou noc Sicílie a Emilia-Romagna (region v severní Itálii, poznatek redakce),“ hřímal tento týden Salvini v rozhovoru pro italskou mediální společnost Mediaset, kterou vlastní rodina Silvia Berlusconiho.

„Mám povinnost změnit tato pravidla, protože moje země je na prvním místě,“ parafrázoval předseda Ligy Severu dnes už slavné heslo amerického prezidenta Donalda Trumpa „America First“. Nejedná se o náhodu, protože Salvini současného amerického prezidenta podpořil už během jeho kampaně v dubnu 2016.

Koalice pravicových stran ale ještě zdaleka nemá nic jistého. Potencionálně nejsilnější samostatná strana (v průzkumech přibližně 28 %) - Hnutí pěti hvězd, které založil populární komik Beppe Grill, reaguje na stoupající preference koalice. Rovněž protiimigračně vystupující hnutí je nově otevřeno tomu jít do vládní koalice s jinou stranou, což doposud jeho členové vehementně odmítali. Navíc ze svého programu škrtlo plánované referendum o euru. Ve hře je také ještě středolevá koalice kolem Demokratické strany bývalého premiéra Mattea Renziho (v průzkumech přibližně na 27 %). Více než třetina voličů pak ještě není rozhodnuta.

O tom, kterým směrem se bude v dalších letech ubírat brzy už třetí nejlidnatější země EU (60,7 milionu obyvatel), rozhodnou italští občané 4. března.

Tagy: