Deprese, bolesti hlavy nebo výpadky paměti. Přes sto amerických vojáků utrpělo po íránském odvetném útoku mozková poranění

Americký Pentagon tento týden připustil, že následkem íránského balistického raketového útoku z minulého měsíce v Iráku utrpělo 109 amerických vojáků traumatické poranění mozku (TBI). USA tak výrazně navýšily počet raněných. Před více než týdnem informovaly o 64 případech, uvedla agentura AP.
Ilustrační foto: americký voják v Iráku
Ilustrační foto: americký voják v Iráku
CNN

reklama

Počet raněných, o kterých Pentagon začal informovat asi týden po odvetném útoku Íránu, který se odehrál na letecké základně v Iráku, tak nadále postupně roste. Úřady varovaly, že počty raněných se mohou nadále měnit.

Symptomy se mohou objevit i rok až dva po incidentu

Podle Pentagonu se 76 zasažených vojáků již vrátilo zpět do služby, 26 členů armády se stále léčí v Německu nebo Spojených státech a dalších sedm je na cestě z Iráku do Německa za účelem diagnostiky a případného léčení následků.

Americký ministr obrany Mark Esper před více než týdnem novinářům sdělil, že ministerstvo zkoumá způsoby, jakými by bylo možné zabránit mozkovým poraněním na bojišti a také zlepšit diagnostiku i léčbu těchto poranění.

Írán zaútočil na vojenské základny v Iráku

Írán v odvetě zaútočil na základny v Iráku. Podle Trumpa je vše v pořádku. Jaká přijde reakce?

Armádní generál Mark Milley, předseda Sboru náčelníků štábů, uvedl, že je v některých případech možné, že symptomy TBI (traumatické poranění mozku) z íránského raketového útoku nebudou zjevné i jeden až dva roky poté. Uvedl také, že armáda je v tomto ohledu v počátečních stádiích diagnostiky a terapie u svých vojáků.

Deprese, výpadky paměti, závratě, bolesti hlavy, únava

Americký prezident Donald Trump bezprostředně po íránském útoku, který přišel v odvetě za zavraždění generála Kásima Sulejmáního, tvrdil, že všechno je v pořádku a nedošlo k žádným ztrátám na životech.

Organizace veteránů zahraničních válek vydala podle serveru Deutsche Welle minulý měsíc prohlášení, kterým reagovala na slova Donalda Trumpa: „TBI je vážné zranění, které nelze brát na lehkou váhu. Je známo, že TBI způsobuje depresi, výpadky paměti, vážné bolesti hlavy, závratě a únavu,“ uvedl velitel skupiny William „Doc“ Schmitz.

reklama

reklama