Der Spiegel: Přístup Evropanů k migrantům je hanebný. „Evropané outsorsují horor“, aby si umyli ruce

Kritizujeme vztah USA k migrantům, a přitom jsme horší než Američané. O tom píše úvodník německého týdeníku Spiegel. „Politika Evropy k utečencům je daleko horší než Donalda Trumpa,“ uvádí mimo jiné autor článku.
Obálky časopisu Der Spiegel
Obálky časopisu Der Spiegel
reprofoto Twitter.com

reklama

„Je zřejmé, že evropští pohraniční úředníci neoddělují děti od rodičů, ale Evropané uzavřeli smlouvu s Libyí. Ta pak provozuje úděsné uprchlické tábory, kde se odehrává mučení a znásilňování,“ píše Spiegel s tím, že připomíná, jak evropská média popisovala Óscara Alberto Martineze Ramíreze, který byl nalezen utonulý se svou ani ne dvouletou dcerou Valerií na břehu řeky Rio Grande při pokusu dostat se do USA. Jejich těla objevila pohraniční stráž kilometr od mostu sloužícího jako hraniční přechod mezi Brownsvillem v USA a Matamorosem na mexické straně. Fotografie obětí měla ilustrovat tvrdou přistěhovaleckou politiku Donalda Trumpa a nová pravidla vyžadující podávání žádostí o azyl na mexické půdě. Mimoto minulý týden přišla odhalení, že americké úřady v Texasu vystavily kolem 300 dětí nelidským podmínkám v celách s otevřenými toaletami uprostřed místnosti a nedostatkem mýdla, oblečení a jídla. Podle Spiegelu Evropané rádi také připomínají Trumpova slova, že když se podívá do očí zadržených dětí migrantů, vidí budoucí členy gangů. „Amerika již nepochybně není zemí, která byla kdysi hrdá na to, že nabídla nový domov přistěhovalcům z celého světa,“ píše německý týdeník a k tomu do kontrastu dává, že Evropané se dohodli s libyjskými pobřežními hlídkami s pravomocemi přesahujícími námořní policii. Autor dále připomíná Mattea Salviniho, kdy s jeho nařízením skončily záchranné operace a záchranné lodě nemohou přistávat u italských břehů.

Cílem všeho je vytvořit silné odstrašující podmínky, aby příjezd do Evropy byl co nejtěžší a odrazoval migranty od pokusu dostat se na evropský kontinent. „Zdá se, že to funguje. Připlouvá méně lodí a více těch, kteří se o to pokouší, umírá. Jen v tomto roce ve Středozemním moři utonulo necelých šest set migrantů, což je více než zahynulých při přechodu americko-mexické hranice,“ píše Spiegel.

Hrůzy migrační politiky Evropské unie se neodehrávají před kamerami, ale dochází k nim v severní Africe a na volném moři. Došlo k výjimce, když kapitánka lodi německé záchranné organizace Sea Watch Carola Racketeová zakotvila loď na Lampeduse, neboť lidé na palubě už strávili dva týdny na přeplněné palubě a kapitánka cítila, že situace není již udržitelná.

I přes všechna utrpení, která se ve Středozemním moři odehrávají, zemím, které nejsou na jihu Evropy, situace vyhovuje, neboť Matteo Salvini hraje hru hrubého vyhazovače a zároveň obětního beránka. Počty uprchlíků se stabilizovaly, ale současná situace znamená, že problém s migrací stejně není vyřešen a Evropa jako Faust prodává svou duši.

Podle Spiegelu Evropa není v situaci, že by neexistovaly nápady, jak zajistit morálně a přitom právně zdůvodnitelnou migrační politiku, která by nerezignovala na kontrolu hranic. Experti na migraci již léta navrhují kombinovat humanitární centrální přijímací střediska, kde by se rychle rozhodovalo o žádostech o azyl, aniž by se odmítnutí žadatelé museli okamžitě deportovat. To by podle německého týdeníku vyžadovalo dohodu o repatriaci se zeměmi původu, výměnou za legální způsoby pracovní migrace. Alternativou by mohly být také humanitární přijímací tábory ve třetích zemích pod dohledem EU. Migraci nelze zabránit, ale můžete se pokusit ji aspoň regulovat. Členské státy EU nevyvíjejí k řešení situace žádné seriózní úsilí, aby se problémem zabývaly. Místo toho děsí utečence hrůzami a myjí si ruce, že jsou bez viny.

Je otázkou času, kdy dojde k dalšímu ikonickému obrazu mrtvých přistěhovalců, který bude lidi ve světě šokovat, aniž by se cokoli změnilo.

Mimo jiné Spiegel v článku navrhuje, aby se země, které jsou pro kvóty, sdružily a vytvořily koalici ochotných pomáhat v řešení migrace.

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!