Deset evropských letišť, na která si dát pozor

Našli jste letenky za pár korun? Než se rozhodnete je zakoupit, zkontrolujte si, kde přesně se letiště nachází. Někdy totiž může ležet až 200 km od daného města a doprava z letiště do centra vás snadno vyjde na mnohem více, než samotná letenka.
Vzdálená nepraktická evropská letiste
Vzdálená nepraktická evropská letiste

reklama

Už se vám někdy stalo, že jste v záchvatu euforie koupili nechutně levné letenky a až poté zjistili, že se letiště vyskytuje v jiném městě, než jaké je uvedeno na letence? Velká města mají běžně několik letišť, a tak ne vždy když letíte do Osla, přistanete v Oslu. Podobná situace může nastat i v Paříži, Mnichově atd.

Pokud je pro vás dané město cílovou destinací, většinou se nejedná o žádnou tragédii. Horší to je v případě, že máte ve městě přestup (transfer) na jiný let, který však odlétá z jiného letiště. Snadno tak můžete let zmeškat, protože se na druhé letiště nedostanete včas.

Nejvzdálenější letiště aneb kam nelétat 

(Pokud si nechcete prodoužit cestu)

Letiště vzdálená od center měst využívají především nízkonákladové společnosti. Abyste se vyvarovali těmto nepříjemným překvapením, sepsala jsem seznam deseti evropských letišť, na které se nemusí vždy vyplatit letět.

10) Varšava

Letíte-li do Warsaw Modlin Airport, připočítejte si na cestu do centra Varšavy více než hodinu, pokud se rozhodnete využít veřejné dopravy. Autem cesta potrvá přibližně 50 minut, letiště je od města vzdálené 41 km.

9) Milán

Letiště Milan Bergamob, nazývané také Orio al Serio (BGY), je 61 km vzdálené od města Milán. Autem, stejně jako veřejnou dopravou, vám cesta zabere něco málo přes hodinu.

8) Hamburk

Hamburg Lübeck leží 79 kilometrů od města Hamburg. Pokud se rozhodnete pronajmout si auto, cesta vám potrvá přibližně 1 hodinu, 9 minut. Veřejnou dopravou se cesta dá zvládnout za 1 hodinu 14 minut i s přestupy.

7) Barcelona

Barcelona Girona Airport se nachází 94 kilometrů od Barcelony. Cesta autem trvá 1 hodinu 10 minut, ke zdolání této vzdálenosti autobusem, počítejte s 1 hodinou 16 minutami.

6) Londýn

Londýn jako důležitý evropský dopravní uzel má 6 velkých mezinárodních letišť a několik menších. Dejte si pozor především na London Oxford Airport, lteré leží 99 km od Londýna. Kvůli častému hustému provozu byste na cestu do centra autem měli počítat s 1 hodinou, 40 minutami. Veřejnou dopravou byste to měli zvládnout za 1 hodinu, 26 minut. London Southend Airport se nalézá 67 km od centra a na cestu budete potřebovat 1 hodinu 12 minut autem, 1 hodinu 23 minut veřejnou dopravou. Z letiště Stansted (62 km vzdáleného) se do centra dostanete autem i veřejnou dopravou přibližně za hodinu

5) Stockholm

Stockholm Skavsta Airport leží 110 km od centra Stockholmu, do kterého se z letiště dostanete za 1 hodinu 32 minut autem. Veřejnou dopravou přibližně za 1 hodinu 20 minut.

4) Mnichov

Pokud se chystáte na Oktoberfest či chcete navštívit město Mnichov, dejte si pozor, zdali na letence není napsáno Munich-West Airport. Toto letiště se také jmenuje Flughafen Memmingen a nachází se 116 kilometrů od města Mnichov. Na cestu autem počítejte s 1 hodinou 18 minutami.

3) Oslo

Oslo Torp neboli Sandefjord lufthavn Torp, leží 119 km od Osla. Autem trasu zvládnete přibližně za 1 hodinu 33 minut. Na cestu autobusem, popřípadě autobusem a vlakem si vyhraďte dvě až dvě a půl hodiny. Za půjčení auta/jízdenku na hromadnou dopravu tak snadno zaplatíte více než za samotnou letenku.

2) Frankfurt nad Mohanem

Letiště Frankfurt Hahn Airport se nalézá 124 km od samotného města Frankfurt nad Mohanem. Cesta autem trvá 1 hodinu 24 minut, autobusem přibližně 1 hodinu 45 minut až 2 a půl hodiny, v závislosti na tom, do jakého autobusu nasednete. Pokud máte ve Frankfurtu přestup, důkladně si zkontrolujte, z jakého letiště odlétáte. Vzdálenost mezi dvěma frankfurtskými letišti je přes 100 km a na cestu budete potřebovat 90-120 minut.

1) Paříž

Pokud na letenkách „stojí“ Paris-Vatry, připravte se na opravdový road trip. Cestu automobilem nezvládnete pod dvě hodiny. Podle dopravní situace budete vybírat z cesty dlouhé 212 km, kterou lze odřídit za 2 hodiny, 10 minut a o něco kratší trasy (162 km), na které však mnohdy strávíte více času, kvůli špatné dopravní situaci.

reklama

reklama