Desetiletý hrdina zachránil život své mamince, kterou postihla mrtvice

Je mu teprve deset, ale podle libereckých záchranářů zvládl víc než leckterý dospělý. Lukáš Malík své mamince, kterou postihla mozková mrtvice, dokázal pohotově přivolat pomoc a zachránit jí život. Záchranáři díky němu přesně věděli, kam mají jet a jaký pacient na ně čeká. Teď Lukáše dávají za vzor všem, kteří by se do podobné situace mohli dostat.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Malý zachránce Lukáš

reklama

Pětačtyřicetiletou Kláru mrtvice zasáhla jako blesk, sama přiznává, že ji zřejmě dohnal pracovní stres, nepravidelné stravování i kouření. V jednu chvíli mluvila se svým synem, vařila si kávu, o pár sekund později byla úplně bezmocná, nedokázala mluvit ani hýbat rukama. Naštěstí její Lukáš zachoval chladnou hlavu a dokázal pomoc přivolat. 

Lukáš se zachoval přesně tak, jak to záchranáři už několik let v Liberci učí děti na své základně. „Nejdůležitější je, aby děti dokázaly popsat, kde se nachází, město, obec, konkrétní místo a popsat stav pacienta. Naše operátorky a operátoři vědí, jak s nimi mluvit a jak je navést ke spolupráci. Vysvětlujeme jim i to, jak se chovat, když záchranáři na místo přijíždějí sanitkou nebo přilétají vrtulníkem, aby daly jasně najevo, kde přesně je člověk, který potřebuje pomoc,“ vysvětluje záchranář Miloš Odstrčil z liberecké záchranky. Každoročně takhle liberečtí záchranáři proškolí zhruba tisícovku dětí.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!