Desítky lidí si připomněly komunistický puč. „Stříleli na nás,“ vzpomínal pamětník

V úterý 25. února se uskutečnilo pietní shromáždění u pamětní desky v pražské Nerudově ulici při příležitosti uctění památky studentů účastnících se pochodu za svobodu a demokracii před 72 lety. Tehdy komunisté na 40 let převzali za podpory obyvatelstva moc. Proti bylo asi sedm tisíc studentů, kteří nastolené totalitě chtěli zabránit.

„Tento pochod na Hrad v únoru 1948 byl jediným rozsáhlejším veřejným protestem proti nastupujícímu komunistickému režimu v Československu a zůstal symbolem odvahy vystoupit proti jeho brutální síle,“ řekl místopředseda senátu Jiří Oberfalzer (ODS).

Průvod vyrazil zhruba v 16 hodin. Tou dobou přijal prezident Edvard Beneš předsedu vlády Klementa Gottwalda. „Slyšeli jsme, co se děje, tak jsme se rozhodli, že půjdeme podpořit prezidenta, aby nepodepsal demisi. Sešlo se nás několik tisíc. Když jsme došli na konec Resslovy ulice, tak tam už byly první zátarasy, bránily nám, abychom pochodovali dál. Ubývalo nás, ale postupně jsme došli na Malostranské náměstí, kde proti nám začali postupovat se štíty a pendreky,“ uvedl pamětník Antonín Kyncl, který v té době studoval Vysokou obchodní školu.

„Na Hrad byla nakonec vpuštěna delegace čtyř studentů, kteří však již nedostali šanci mluvit s Benešem. Byli přijati kancléřem Smutným a ujištěni, že prezident má vše pevně v rukou,“ vysvětlil syn již zesnulého Milana Šroubka, který byl jeden z vedoucích průvodu.

Jeden ze studentů byl během průvodu dokonce postřelen, další byli potrestáni několika dny vězení. Pro mnohé další znamenala účast na pochodu vyloučení z vysokých škol a nemožnost studia. Stejně tak i pro Milana Šroubka a Antonína Kyncla. „Následující týden jsem byl vyhozen z koleje a později jsem nemohl být připuštěn k administrativním profesím, pouze k dělnickým. Tak jsem pekl koláčky v Meteoru v Karlíně,“ uvedl Kyncl.

Na letošním shromáždění mělo projev mnoho osobností, většina z nich kromě připomenutí události Vítězného února varovala před pomíjivostí a křehkostí demokracie a nabádala k obezřetnosti, neboť jak poznamenaly, dřívější totality nejsou mrtvé, vynořují se i nové. Po pokládání květin na památník zazněla také hymna. Někteří drželi transparenty, na jednom z nich stálo „Studenti, nedovolte komunistům, aby se znovu chopili moci.“

Uctít památku studentů se vydala i TOP 09 na Újezdě v Aleji obětem komunismu. „Je důležité připomínat si tyto události i dnes, protože toto zlo je stále přítomné, a byť se může někdy lakovat na jinou než rudou barvu, tak má často velmi podobné cíle. Je to velmi důležitá součást našich dějin, která stále ovlivňuje i naši přítomnost, tudíž je potřeba tyto události nejen připomínat, ale i se z nich poučit,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Shromáždění se účastnila asi dvacítka lidí.

Pavla Skřivanová