Děti jedí příliš sladkého a nadváhou trpí třetina z nich. Jak je vést ke zdravé stravě?

Někdy může být pěkný oříšek inspirovat své dítě k tomu, aby mělo rádo místo sladkého zdravé potraviny. Nicméně bychom to neměli vzdávat a naopak hledat cesty, které na naše dítě fungují. Správná výživa je základem jejich vývoje.
Kámen, nůžky, papír - hra
Kámen, nůžky, papír - hra
pixabay.com

reklama

Nejdříve krátké zamyšlení nad tím, kde se děti učí jíst sladké. Vytvořili jsme si určité zvyky, které se nám vracejí občas jako bumerang. Když si vybavíte oslavy narozenin, svátků a Vánoc. Napadá vás, co tyto dny spojuje? Radost a sladké. Využíváme už od útlého věku toho, že nevědomě spojujeme radost se sladkým. Na oslavě nesmí chybět dorty, čokolády a bonbóny. Patří to k našim zvykům. A ty se nám někdy pěkně vracejí. Zakázat jim sladké ale není řešení.

Pojďme se raději zamyslet nad tím, jak je inspirovat ke zdravým návykům. Děti jsou nepopsaná tabule. Jaké návyky je naučíme, takovými se budou řídit po značnou část života. Děti jsou hravé, rády poznávají, soutěží, hrají si na dospělé, takže opakují to, co děláme my. A toho je potřeba využít. Zamyslete se nad tím, jaké je vaše dítě. Na každé bude platit trochu něco jiného.

Hravé a soutěživé děti

"Jednou nám na semináři tatínek šestiletého Toma sdělil, že jeho dítě odmítá ochutnat některé druhy zeleniny. ptal se na radu," vypráví nutriční specialistka Sandra Figalová svůj zážitek. "Vzali jsme papriku, rajče a pár dalších druhů zeleniny a zavolali Toma, který si mezitím hrál s ostatními dětmi. Začali jsme s ním hrát hru," popisuje pokus interakce s rodičem a dítětem.

Hra byla velmi jednoduchá. Spočívala v tom, že dítěti se zaváží oči a budeme mu do úst vkládat kousky zeleniny. Pokud podle chuti pozná druh, má bod. Představte si, že takto jednoduché vyvolání soutěživosti stačilo, aby dítě, které „nejí“ zeleninu, snědlo celou misku.

Co lze zkoušet na děti dále? "Na jiném semináři jsme dětem říkali „Kdo z vás vyhraje kámen, nůžky, papír, může si vzít kousek rajčete za odměnu.“ Bylo v tu chvíli jedno, co jsme zvolili za odměnu. Důležité bylo vyvolat soutěživost. Ne na všechny děti to však platí," upozorňujě však Figalová.

Děti napodobují dospělé

Některé děti si rády hrají na dospělé a okoukávají věci, které děláme. Pokud si toho všimnete, můžete tuto vlastnost využít i k tomu, abyste podpořili výuku zdravých návyků. Jak? Berte děti do kuchyně k přípravě svačin, snídaně nebo domácí limonády. Zvyšujete tím šanci, že připravená svačina neskončí v koši. Je skvělé, že myslíte na zdraví svého dítěte a připravujete mu svačinu. Uvidíte, že když si ji alespoň zčásti připraví samo, bude k ní mít i „vztah“. Navíc se tím nevědomky učí důležitý návyk – připravovat si jídlo. 

Nebojme se kreativních nápadů a využijme toho, že děti s námi rády tráví čas. A znáte známé poříkadlo „Co se v mládí naučíš...“. Důležité je se dítěti věnovat a jeho zdraví nepodcenit.

reklama

reklama