Děti umírající hlady nebo s bombou na těle. I to začíná být běžné, varuje UNICEF

Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) vydal znepokojující zprávu. Rozsah případů, kdy se děti v zónách válečných konfliktů stanou oběťmi všemožných útoků, totiž podle něj letos dosáhl „šokující“ úrovně. Celkově jsou v ohrožení miliony dětí.
Děti se stále častěji stávají oběťmi ozbrojených konfliktů
Děti se stále častěji stávají oběťmi ozbrojených konfliktů
UNICEF/UNO149110/Brown

reklama

Ve zprávě stojí, že v mnoha místech ozbrojených konfliktů je zcela přehlíženo a ignorováno mezinárodní právo, zvláště co se dětí týče. „Děti jsou terčem v jejich domovech, školách i na hřištích,“ konstatuje ředitel UNICEF Manuel Fontaine. „Tyto útoky se odehrávají rok co rok a my to zkrátka nemůžeme přehlížet. Taková brutalita se nesmí stát novou normou,“ dodal.

Mezi taková místa se řadí například Středoafrická republika, kde jsou děti podle zprávy vražděny, znásilňovány, unášeny a rekrutovány do řad různých ozbrojených skupin. V Jižním Súdánu prý bojuje se zbraní v ruce přes 19 tisíc dětí. V Nigérii, zase islamisté z Boko Haram využívají děti, převážně velice mladé dívky, jako sebevražedné atentátníky. Jen za tento rok se jednalo nejméně o 135 dětí. To je přibližně pětkrát víc případů než v roce 2016.

Více než pět tisíc dětských životů už má podle oficiálních statistik na svědomí vojenský konflikt v Jemenu. Reálná čísla jsou však budou podle odborníků mnohem vyšší a další tisíce dětí jsou na pokraji smrti kvůli nedostatku základních potravin či léků. Jen při čtvrtečním náletu koalice vedené Saúdskou Arábií na trh ve městě Attaziah zemřelo podle OSN mezi 54 civilisty i osm dětí.

Report zmiňuje také východní Ukrajinu, kde 220 tisíc dětí žije v neustálé hrozbě, kterou představují miny a nevybuchlá munice z konfliktu mezi proruskými separatisty a ukrajinskými silami.

V ohrožení jsou miliony dětí

Celkově v důsledku bojů trpí podvýživou, nemocemi a nedostatkem přístupu k jídlu, pití, základní hygieně či zdravotní péči miliony dětí.

„UNICEF vyzývá všechny strany konfliktů, aby dostály závazkům vyplývajícím z mezinárodního práva a okamžitě ukončily veškeré násilí namířené proti dětem i civilní infrastruktuře včetně škol a nemocnic. UNICEF také apeluje na státy, které mají vliv na některou ze stran konfliktu, aby tento vliv využily k ochraně dětí,“ stojí ve zprávě.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!