Děti v Sýrii a Iráku jsou cvičeny k boji, stovky z nich přitom mají belgické občanství

Brusel - deník De Standaard zveřejnil informaci o minimálně stovce dětí v Sýrii a Iráku, které mají belgické občanství. Do země zmítané válkou je přitom přivezli právě z Belgie jejich rodiče, aby je vycvičili k boji.
Nejméně stovka dětí v Sýrii a Iráku má belgické občanství
Nejméně stovka dětí v Sýrii a Iráku má belgické občanství
youtube/Sapien Medicine

reklama

Údaje pro belgický deník poskytlo tamní vládní protiteroristické koordinační středisko OCAM. To tvrdí, že se jedná o děti převážně mladší devíti let, které byly do smrtelně nebezpečné oblasti přivezeny svými  radikalizovaným rodiči. Dětem je pak na území ovládaném Islámským státem vštěpováno vzdělání podle pravidel šaríí. „Dělají je imunní vůči násilí, někdy se už v pěti letech učí zacházet se zbraněmi. Od devíti let jsou chlapci posíláni do výcvikových táborů," uvedl belgický poslanec Jean-Jacques De Gucht.

Největší hrozbou pro Belgii je možnost, že by se takto zradikalizované děti vrátily zpět do Belgie bez povšimnutí. Jelikož je jeden z rodičů belgickým občanem, děti automaticky dostávají belgické občanství a návrat tak není problém. Belgické úřady ale podle ministra spravedlnosti Koena Geense dělají vše pro to, aby o návratech dětí džihádistů věděly. „Federální policie i služby pro práci s mládeží jsou informovány ihned, jak se o možném návratu takového dítěte dozvíme," uvedl ministr.

Nejméně stovka dětí v Sýrii a Iráku má belgické občanství
Autor: youtube/Just Video News for You Nejméně stovka dětí v Sýrii a Iráku má belgické občanství

21 dětí. To je počet nezletilých, kteří momentálně žijí v Belgie, a kteří žili mezi islamisty v oblastech Blízkého východu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!