Dětské dluhy: Z banality se stane problém. Chystaná novela převede dluh na zákonné zástupce

Dluhy dětí do 15 let mají být okamžikem jejich vzniku přepsány na zákonné zástupce nebo osoby, které o děti pečují.

Exekuční vymáhání pohledávek vzniká u dětí ve většině případů z dluhů z jízdy načerno, nevrácení knížky v knihovně nebo nezaplacených mobilních služeb, které si rodiče často zřizují na jméno dítěte. V Česku se s exekucí potýká přes 6 000 dětí a mladistvých. Těm by měla pomoci právě novela občanského zákoníku, kterou připravili poslanci za ANO, ČSSD, Piráty a KDU-ČSL. Díky podpoře tohoto návrhu napříč politickým spektrem se poslanci domnívají, že novela má velkou šanci na úspěch. Také ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO) iniciativu poslanců vítá a hodlá představit vlastní vládní návrh, kterým by řešil některá rizika, která podle něj návrhy poslanců obsahují. Oddlužení dětí by se nemělo týkat případů, kdy nezletilý úmyslně poškodí majetek. Jeden z podporovatelů novely, poslanec lidovců Jan Bartošek, návrh komentoval: „Tvrdý právnický výklad leží proti zdravému selskému rozumu. Je přece normální, že rodiče za děti dluhy platí. Funguje to také výchovně, kdy rodiče za děti dluhy zaplatí a doma si to s nimi vyřídí.“

Příklad ze života

Míša, Ema a Alice byly původně umístěny v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Kvůli pochybení sociálních pracovnic, které jim nenavrhly ústavní výchovu (dětský domov), kde mohly žít až do dokončení studia (max. do 26 let), musely tato zařízení při dosažení 18ti let opustit, přestože všechny dívky studují střední školu a chtějí po jejím dokončení pokračovat ve vysokoškolském studiu. Proto nyní vedle svého studia musí řešit i existenční záležitosti, především bydlení, ale i veškeré další životní náklady. Tak popisuje případ a osud zadlužených tří dívek server Dejme dětem šanci. Dívky skončily v „děcáku“ a jsou případem, kdy peníze neskončí u exekutorů a vymahačských firem. Server spolupracuje s advokátkou a zakladatelkou projektu Děti bez dluhů Alenou Vlachovou, která se dlouhodobě zadlužením nezletilých zabývá. Tvrdí, že se dítě dostane do dluhové pasti nejvíce za jízdu načerno. Vysvětluje dále, jak se z banální záležitosti stal velký problém: „Problém se vyhrotil, když roku 2001 začali fungovat soukromí exekutoři. Nemám proti nim nic, chápu, že jsou potřeba. Jsou odměňováni určitým procentem z toho, co vymohou, ale zároveň je stanovena minimální částka, kterou exekutor může dostat. Ale zatímco u velkých dluhů je to minimum ve srovnání s jejich výší zanedbatelné, když se aplikuje na dluh ve výši tisíc korun za pokutu, náklady řízení mnohonásobně převyšují výši dluhu. A v tom je problém. Pohledávky od dopravních podniků začaly vykupovat vymahačské firmy. Ve chvíli, kdy se na každou tisícovku pokuty nabalí patnáctinásobně vyšší odměny advokátů a exekutorů, už nejde o původních pár korun za jízdenku, ani o tisícikorunovou pokutu pro Dopravní podnik, ale o ty mnohonásobně vyšší náklady řízení.“

Právnička Alena Vlachová již od roku 2012 pomáhá dětem z dětských domovů a za pomoc zadluženým dětem z dětských domovů dostala titul Právník roku 2017. Podle ní jsou hlavní příčinou dětských dluhů nezodpovědní rodiče, nedomyšlené právní úpravy nebo špatný přístup soudců.

Zatímco v roce 2017 bylo v exekuci 5 934 dětí a mladistvých, letos jejich počet podle dat Exekutorské komory ČR stoupnul na 6 175. Zadlužených dětí mladších 15 let je 2 175.

MAPA EXEKUCÍ v roce 2017

Štěpán Svoboda

Tagy: