Devět miliard korun. Tolik má prý ČR během příštích sedmi let investovat na podporu moderních technologií

Česká republika by podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Petra Očka měla do roku 2027 investovat 9 miliard korun. Uvedl to na nedávné konferenci Umělá inteligence 2019, na které účastníky spoluprovázel robot Pepper.
Konference Umělá inteligence 2019
Konference Umělá inteligence 2019
@Konferencicentrumcity / Facebook

reklama

Petr Očko promluvil o české národní strategii pro umělou inteligenci a iniciativou Digitální Česko: „Stát podpoří zakládání a rozvoj start-upů. Dobudujeme také potřebnou podpůrnou infrastrukturu pro vznik a rozvoj nových inovativních firem. Dále chceme posílit investiční prostředí pro podporu motivace k zakládání a financování nových inovačních podnikatelských projektů a konečně podpoříme vznik Digital Innovation Hubs a rozvoj jejich služeb podle potřeb strategie Digitální Česko.“

Kromě toho chce podle něj ČR podporovat vzdělávací systém i celoživotní vzdělávání a také řešit dopady zavádění umělé inteligence na pracovní trh.

AI zatím není všemocná, nemáme kouzelné tlačítko

Umělá inteligence (AI) však zatím není všemocná a nedokáže vyrobit kouzelné tlačítko „vydělej mi peníze“. „A asi to ani jen tak nepůjde, kdyby to šlo, už dávno bychom ho měli,“ uvedl zase Ondřej Vaněk z Blindspot Solutions.

Radim Klabala ze společnosti Soitron v rámci přenášky o internetu věcí hovořil o tom, jak umělá inteligence a roboti pomohou s řízením firmy, upozornil, že základem práce s umělou inteligencí (AI) je dobrá prezentace dat, která pak umožní správně zavést novou technologii.

Ilustrační foto

Bude nám umělá inteligence diagnostikovat nemoci a jejich příznaky? Vědecká studie to naznačuje

Umělá inteligence v teorii i praxi

O praktické zkušenosti s AI a využití textových dat mluvil Ondřej Háva z Acrea ČR. Pomocí umělé inteligence dovedou utřídit otevřené odpovědi v telefonickém výzkumu spokojenosti do 40 pozitivních a 70 negativních kategorií podle témat. Zatím jsou na sedmdesátiprocentní spolehlivosti, brzy by se měli pohybovat kolem devadesátiprocentní hranice bez jakéhokoliv zásahu člověka.

O minulosti a současnosti výzkumu umělé inteligence v Česku pohovořil ředitel Ústavu informatiky při Akademii věd Emil Pelikán. Martin Kubáň z Neuron Soundware otevřel téma využití umělé inteligence v práci mechanika a ukázal, jak AI na základě analýzy záznamu zvuku umí předvídat rozbití určitých mechanických prvků. Lukáš Smiga z Elos Technologies představil možnost využívat pro vývoj umělé inteligence cloudové služby.

Virtuální politička?

Jak změní umělá inteligence veřejnou službu? Je lepší politik, nebo robot?

Umělá inteligence a výzvy pro právní rámec

Jana Pattynová z advokátní kanceláře Pierstone zase promluvila o výzvách, které rozvoj umělé inteligence klade na zákony a obráceně. Upozornila, že využití umělé inteligence je z různých stran limitováno zákonnou regulací a promluvila o možných postizích za porušení těchto regulací.

Znalecká kancelář ML v oboru IT v podání Miroslava Ludvíka předvedla živou ukázku etického hackera, který rychle a efektivně ukázal, jak mnohdy jsou zařízení internetu věcí nezabezpečená a jak snadné je napadnout a změnit v nich údaje.

Na začáteční slova Petra Očka v závěru navázal Ondřej Ferdus ze Svazu průmyslu a obchodu, který účastníky do detailu seznámil s formami podpory, které se jim může v budoucnu dostat při práci s umělou inteligencí.

Konference Umělá inteligence 2019, pořádaná odborným vydavatelstvím IDG Czech Republic, proběhla pod záštitou Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT v Praze, Ministerstva průmyslu a obchodu, Svazu průmyslu a dopravy a Ústavu informatiky Akademie věd.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!