Digitalizace pohřbů? Jejich streamování zaznamenává kvůli pandemii COVID-19 boom

Restriktivní opatření proti šíření nového koronaviru se v řadě zemí dotkla také pohřbů. Státy na doporučení zdravotnických expertů například výrazně omezily počty možný přítomných na těchto smutečních událostech. I proto se zvýšil zájem o rozloučení se s blízkými, přáteli a známými on-line skrze streamování obřadů, informovala agentura DPA.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Jedna z platforem (OneRoom), která zprostředkovává živé přenosy pohřbů v USA, Kanadě, Austrálii nebo na Novém Zélandu už léta, tvrdí, že během jednoho dubnového týdne zaznamenala šedesátiprocentní nárůst účasti při sledování přenosů.

Streamování chystá i Madrid

„Když teď koronavirus odstartoval restrikce v cestování a veřejném shromažďování, OneRoom zaznamenává obrovský nárůst on-line účasti u pohřebních služeb,“ uvedla společnost.

O plánovaném spuštění streamovacích služeb informovaly i pohřební úřady ve španělském hlavním městě Madridu, čímž chtějí příbuzným a přátelům zesnulých umožnit aktivní účast na obřadech, kterých se jinak z restriktivních důvodů nemohou účastnit.

Příbuzní si mohou zvolit mezi náboženskými nebo sekulárními službami, stejně jako si mohou vybrat fotografie, videa nebo hudbu, které budou zařazeny do on-line ceremonií, uvedly madridské pohřební služby.

Lidé streamují i přes Facebook nebo YouTube. To s sebou nese problémy

Španělsko je po Itálii druhá koronavirovou pandemií nejvíce zasažená země v Evropě a od poloviny března je země striktně uzavřena a mimo jiné zamezuje příbuzným fyzicky se účastnit smutečních obřadů. Údajně běžným postupem španělských úřadů během pandemie bylo, že provozovatelé pohřebních služeb převzali zemřelé z márnice a převezli je rovnou k pohřbení nebo kremaci.

V některých dalších zemích se pak rodinní příslušníci sami uchýlili k přenášení obřadů přes streamovací služby Facebook Live nebo YouTube. V mnoha případech však přenosy smutečních událostí brzdily technické potíže, například v souvislosti s ochranou autorských práv v případě zvolené smuteční hudby.

reklama

reklama