Díky biosimilární terapii roste počet úspěšně léčených pacientů (nejen) se záněty střev. V ČR ji poskytují desítky pracovišť

Takzvané biosimilární přípravky jsou levnější, přitom stejně účinné jako biologické, které kopírují. Umožňují tak léčit mnohem více pacientů s vážnými chorobami. Důležité informace i mapu center, kde se léčba provádí, lze najít na webu dostupnalecba.cz.

Zavedení biosimilárních preparátů při léčbě vážných onemocnění rozšiřuje okruh pacientů, kteří mají šanci žít opět plnohodnotný život. Tyto přípravky totiž kopírují originální biologická léčiva, jež jsou velmi účinná. Zásadním a největším profitem biologických přípravků je specifický způsob jejich působení, který snižuje riziko nežádoucího účinku. Na rozdíl od chemických léčiv totiž biologika zasahují konkrétní receptor, transportní protein či enzym (to znamená, že se zaměří na molekuly a pochody, které jsou typické například pouze pro buňky spojené s nádorovým nebo autoimunitním onemocněním, a ostatní „nechají na pokoji“) a velmi specificky tak přispívají k léčbě onemocnění. Biologické preparáty se nepoužívají jen k léčbě revmatických onemocnění a nádorů, ale také na lupénku, roztroušenou sklerózu nebo střevní zánětlivá onemocnění, jako je Crohnova choroba či ulcerózní kolitida, kterými trpí zejména mladí lidé v produktivním věku..

Drahá léčba má ale řešení...

Biologická léčba je ale také velmi drahá, a tudíž s omezenou dostupností. V evropském zdravotnictví (včetně ČR) se proto již více než deset let využívají právě biosimilární přípravky, které původní léky kopírují, ale snižují jejich cenu až o desítky procent. „Z hlediska klinického využití, z hlediska efektivity, bezpečnosti, jsou v podstatě shodné, mají stejnou účinnost a stejnou bezpečnost, jako ty originální biologické preparáty,“ říká gastroenterolog Martin Bortlík. Na trh, respektive do klinického využití, se dostanou v okamžiku, kdy vyprší originálnímu preparátu patent.

Léčí se stále více pacientů, není to ale ještě dost

V ČR se biosimilární medikamenty začleňují do léčby podle doktorů relativně dobře. „Například zavedením biosimilárního infliximabu jsme mohli v ČR začít léčit o 2 000 pacientů s IBD (střevními záněty) více,“ říká Martin Bortlík. Přesto je počet pacientů léčených biologickou terapií stále nízký, ve srovnání s jinými evropskými zeměmi. „My v současné době v České republice evidujeme zhruba 46 tisíc pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. A léčíme v současné době kolem 5 a půl tisíce, tedy zhruba asi 12 procent pacientů. Naše představa je taková, že bychom rádi toto číslo zhruba zdvojnásobili, tedy ten podíl léčených by měl dosahovat kolem 25 procent,“ dodává lékař. K tomu může pomoci právě cenově dostupnější biosimilární léčba, která je plně hrazena zdravotními pojišťovnami.

Desítky center po celé ČR

Terapii biosimilárními přípravky pro nejrůznější obory (onkologie, hematoonkologie, revma, derma či IBD) nabízí v České republice celkem desítky odborných pracovišť, napříč všemi regiony. Léčba je tak lépe dostupná nejen díky nižší ceně, ale i slušné síti specializovaných klinik či nemocnic, kde pracují lékaři zaměřující se na léčbu konkrétních vážných chorob. „Myslím, že by neměl být pro žádného pacienta v současné době problém na některém z těchto pracovišť pomoc pro jeho onemocnění získat,“ říká Martin Bortlík.

Kde najít nejbližší centrum?

Přehled specializovaných center, které poskytují i léčbu pomocí biosimilárních medikamentů, lze najít pomocí interaktivní mapy na webu dostupnalecba.cz. Kromě přehledné animace, která vám vyhledá konkrétní pracoviště sídlící nejblíže vašemu bydlišti, získáte na webu o biosimilární léčbě řadu praktických a důležitých informací.

Advertorial

Tagy: