Dítě vyhozené z okna nebo poslední telefonát. Příběhy z ohnivého inferna v Londýně, ze kterých mrazí

Grenfell Tower - londýnské dílo zkázy
Grenfell Tower - londýnské dílo zkázy
AP

reklama

Matka zariskovala a v zoufalé situaci vyhodila své čtyřleté dítě z pátého patra. Soused čekající pod okny dívenku zvládl chytit a zachránil jí tak život. Děvčátko přitom padalo z výšky více než 15 metrů nad zemí. I to jsou příběhy z tragédie v Grenfell Tower.

Mladá dívenka byla vyhozena z budovy Grenfell Tower poté, co se její matka ocitla v bezvýchodné situaci. Když vypukl požár, byla uvězněna ve svém bytě v pátém patře. Svou dcerku zabalila do ručníku a snažila se z okna volat o pomoc. V té chvíli už bylo pozdě na útěk dveřmi, jelikož se plameny šířily nebezpečně rychle a schodiště pohltil oheň a kouř.

Zoufalá matka křičící o pomoc uviděla souseda Pata pod okny. Nabádal ji k vyhození dcerky: „Hoď ji, já ji chytím!“ Matka křičela: „Ne, ne, to nedokážu!“ Pat se ale nevzdával, dál ji přesvědčoval a ujišťoval, že dívku chytí. Po pár vteřinách se zoufalá matka rozhodla dcerku pustit. Všem se na okamžik zastavilo srdce, ale muži se ji podařilo chytit, a tímto hrdinským činem zachránil mladý lidský život. Fotka, která vznikla jen pár minut poté, znázorňuje souseda objímajícího dívenku.

Ve 24patrovém domě bydlelo okolo 400 až 600 lidí, spíše ze slabších sociálních vrstev. Ne všichni ale měli takové štěstí a tragický požár přežili. Příkladem může být mladý pár z Itálie, který se přestěhoval do Grenfell Tower tři měsíce před požárem. Gloria a její přítel Marco (oba 27 let) vystudovali architekturu a přestěhovali se do Londýna kvůli práci. V noci z úterý na středu se ocitli v bezvýchodné situaci, uvězněni ve 23. patře svého bytu, čekající na smrt. V posledních chvílích se spojili se svými rodinami, kterým poděkovali za vše.

Gloria zavolala domů poprvé ve 3 hodiny ráno. Svému otci Lorisovi sdělila, že vznikl požár a čekají na pomoc hasičů. „Chtěli se dostat z budovy pryč, ale viděli plameny šplhající po schodech a kouř, který byl čím dál tím intenzivnější,“ uvedl zoufalý otec pro Daily Mail. Po několika vteřinách se hovor přerušil a Loris se už své dceři dovolat nedokázal.

Truchlící otec jejího přítele Marca popsal situaci pro Daily Mail takto: „Byli jsme ve spojení do poslední chvíle. Ve 4.07 mi řekl, že pokoj zaplnil kouř a že jsou v kritické situaci. Spojení se pak přerušilo a od té doby jsme spolu už nemluvili.“

Zničenou budovu nyní prohledávají záchranáři a vyšetřovatelé
Autor: AP Zničenou budovu nyní prohledávají záchranáři a vyšetřovatelé

Gloria a Marco tak jsou mezi dalšími přibližně 70 lidmi, kteří se po tragickém požáru stále pohřešují. Ani o matce, která svoji malou holčičku zachránila vyhozením z okna, se zatím nepodařilo nic zjistit. Naděje, že je někdo z pohřešovaných stále naživu, je podle záchranářů takřka nulová.

Pozůstalé i britskou veřejnost teď zajímá, proč k tragédii došlo. Podle šéfa londýnské Metropolitní policie Stuarta Cundyho nelze vyloučit ani cizí zavinění. Právě na příčinu požáru se nyní vyšetřovatelé zaměřují.

 

Autorka: Tereza Veselá

reklama

reklama