Diváci pomáhají nemocnému chlapci - dostává dárky i peníze

Nejen vy, naši diváci, jste poslali už desítky tisíc korun na pomoc chlapci z Brněnska, který od narození trpí mozkovou obrnou a epilepsií. Zlepšit jeho stav podle lékařů může jen pravidelná rehabilitace. Rodině teď začala pomáhat asistentka sociální péče.
DIVÁCI POMÁHAJÍ NEMOCNÉMU CHLAPCI – DOSTÁVÁ DÁRKY I PENÍZE
DIVÁCI POMÁHAJÍ NEMOCNÉMU CHLAPCI – DOSTÁVÁ DÁRKY I PENÍZE

reklama

Osud se s malým Jirkou rozhodně nemazlil. Devět měsíců po narození mu lékaři diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu kombinovanou s epilepsií. Po odvysílání naší reportáže ale nezůstal jeho osud lhostejným vám, naším divákům, a začali jste malému chlapci okamžitě pomáhat.

„Pomohlo nám to hodně. Děkujeme za každou korunu, která je na tom účtu. Je ale i taková pomoc, že pošlou cvičební pomůcku, ať je to hrazdička nebo oblečení,“ řekla pro televizi Prima Jirkova maminka Anna Přibylová.

Chlapec dělá pokroky

Jirka začal chodit na neurorehabilitaci. Podle lékařů by ji měl absolvovat dvakrát týdně. Přitom jedna cvičební hodina přijde na 2,5 tisíce korun. To potvrzuje i primář brněnské kliniky dětské neurologie Ondřej Horák, který je toho názoru, že intenzivní rehabilitace, lázeňské pobyty i logopedická péče jsou nesmírně důležité právě vzhledem k Jirkovu věku. V této životní etapě jsou totiž děti nejvnímavější. „Jiříček svým způsobem udělal pokroky díky rehabilitaci, kdy už sedí, snaží se o první krůčky,“ sleduje progres jeho maminka.

„Má vždycky radost, když přijedu, že, je vidět, že uvolní ručičky a že přijela teta. V jeho případě je potřeba, aby měl co největší stimulaci. Takže ať je to canisterapie, ať je to kočička, kterou si teď rodina pořídila, a to mu strašně pomáhá,“ popisuje Zdeňka Zviklová, asistentka sociální péče, která nyní rodině postiženého Jirky pomáhá.

Pomohla by unikátní operace?

Neurologové v posledních letech zbavují některé dětské pacienty epilepsie unikátní operací. Velmi zjednodušeně řečeno, zákrok spočívá v tom, že je člověku odejmuta ta část hemisféry mozku, která má vliv na časté epileptické záchvaty. Lékaři jsou ale zatím v případě Jirky velmi opatrní a v následujících týdnech by měli teprve rozhodnout, zdali k operaci přistoupí, či nikoli. Přináší totiž s sebou řadu rizik.

„I za tuhle cenu prostě do toho prostě půjdeme, když to schválí, a budeme chtít prostě pro Jiříka to nejlepší, aby zvládl aspoň to chození a mohl si trošku užívat ten dětský život,“ říká Jirkova maminka.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!