Divoká Amazonka překvapila: Na břehu řeky se objevila mrtvá velryba!

Obyvatelé břehů řeky Amazonky v pátek asi jen těžko věřili vlastním očím. Přibližně 15 metrů od koryta řeky totiž ležela mrtvá velryba. Vědci nyní zkoumají, jak přesně se obří mořský savec do džungle dostal.
Mrtvá velryba v Amazonce
Mrtvá velryba v Amazonce
Facebook/Bicho D'água

reklama

Netradiční objev učinili lidé žijící poblíž Amazonky. V pátek si totiž všimli velkého množství dravých ptáků, kteří kroužili nad nedalekým místem v pralese. To místní správně vyhodnotili jako podezřelé a okamžitě se spěchali na dané místo podívat. Nikdo z nich však neměl ani ponětí, že v pralese, více než 15 metrů od řeky, naleznou velrybu!

Domorodci okamžitě přivolali na pomoc specialisty z nevládní organizace Bicho D´agua, aby vyšetřili nejen to, jak velryba zahynula, ale především fakt, jak se vlastně do pralesa dostala.

 

Není ničím zvláštním, že se občas velryby do nejdelší a nejvodnatější řeky dostanou, ale převážně v letních měsících, kdy slaná voda proniká do řeky. V těchto měsících se ale rozšířila povodí sladkovodních toků a nález velryby je tak o to záhadnější.

Podle vědců se jednalo o rok staré, přibližně osm metrů dlouhé mládě velryby, které se s největší pravděpodobností oddělilo od matky. Osudným se mu zřejmě staly stromy zvané mangrovy, do kterých se mládě zapletlo a uhynulo. Velké vlny jej pak z rozbouřené Amazonky vyplavily až do buše.

Jelikož mrtvá velryba váží kolem půl druhé tuny, vědci se rozhodli, že bude nejlepší ponechat ji svému osudu na místě nálezu.

reklama

reklama