Dnešek je den recyklace baterií. A Češi jsou ve sběru jedni z nejlepších v EU

Recyklace baterií
Recyklace baterií
youtube/Wekon

reklama

Na 9. září připadá Evropský den recyklace baterií. Česko se díky celostátní osvětě řadí mezi nejlepší „sběratele baterií“ v Evropské unii.

1638 tun baterií a akumulátorů odevzdaly v loňském roce firmy a domácnosti k recyklaci. Právě díky dlouhodobé celostátní osvětě se Česká republika řadí mezi ty nejlepší v EU. Podle neziskové organizace Ecobat, která se věnuje zpětnému odběru baterií a akumulátorů, pomáhá k šíření vědomostí o daném tématu především „recyklojízda“. Recyklojízda na elektrokolech napříč republikou se zaměřuje na obce a školy a posiluje tak osvětu na dané téma.

Česko je ve sběru rok od roku lepší

Norma Evropské unie ve sběru baterií je 45 procent vytříděných baterií. V Česku sběr rok od roku stoupá a normu jsme tak v loňském roce poprvé splnili. Předloni se podařilo vytřídit 35 procent baterií a v roce 2014 to bylo 32 procent. Úspěch v loňském roce ČR dosáhla především díky vytříděným bateriím z firem a obchodů. Ty činily 65 procent z celkového množství vytříděných baterií.

 

Kromě Česka se normu podařilo splnit například Belgii, Nizozemsku a Finsku. Mezi ty, kteří normu neplní, patří Portugalci, Španělé nebo Italové. Jednatel Ecobatu Petr Kratochvíl potvrzuje, že splnit normu není snadné a států, kteří ji splní je v EU opravdu málo.

S recyklojízdou z Aše až do Moravskoslezského kraje

Recyklojízda, která se stará o osvětu v Česku vyjela 5. září z Aše. V plánu je navštívit školy a úřady ve 23 městech. Jízda pak skončí 14. září v obci Bukovec v Moravskoslezském kraji, informovala ČTK Jana Čechová z PR agentury Open Communication, jenž zastupuje Ecobat.

I letos to vypadá, že Česko normu splní. Ke konci pololetí evidoval Ecobat 818 404 kilogramů baterií odevzdaných k recyklaci. Díky recyklaci se tak zvyšuje materiál pro výrobu střešních okapů, popelnic, příborů, sklokeramických desek či CD a DVD. 

reklama

reklama