Dnešní přidání na důchodech dá vzniknout prvnímu okresu ČR s průměrnou penzí přes 17 tisíc korun. Rozdíly mezi muži a ženami ale prohloubí

Důchodci si od příštího roku opět polepší. V průměru dostanou o 900 korun vyšší starobní důchod, než jaký mají letos. Ovšem důchod by se jim musel tak jako tak zvýšit, kvůli ze zákona povinné takzvané valorizaci. Nad rámec této valorizace vláda přidá jen necelé dvě stovky korun.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

Je to tedy stále pouze „přihazování po drobcích“. Navíc zřejmě bude význam přidání  marketingově zveličován, jelikož penzisté představují silnou a loajální voličskou skupinu. K výraznějšímu zlepšení ekonomické situace penzistů je zapotřebí pořádné důchodové reformy, k té však politici dlouhodobě nemají odvahu.

Dnes schválené přidání ovšem dá od příštího roku vzniknout prvnímu okresu ČR, kde průměrný důchod převýší 17 tisíc korun. Tím okresem je Karviná a průměrný údaj se bude týkat pouze tamních mužů. Už letos právě muži z Karvinska pobírají celorepublikově nejvyšší průměrný starobní důchod (viz tabulka níže). V žádném jiném z okresů totiž nepřesahuje průměrná výše důchodu úroveň 16 tisíc korun. Situaci na Karvinsku vychyluje poměrně vysoký podíl bývalých havířů mezi důchodci. Havíři již od minulého režimu měli kvůli náročnosti svého povolání, během socialismu důležitého i z ideologického hlediska, zvláštní, lepší podmínky odměňování. Z podobného důvodu jsou vysoké důchody také mezi ostravskými muži.

Mezi severomoravské okresy se vklínila pouze Praha, kde muži pobírají druhý nejvyšší průměrný starobní důchod v republice. Praha těží ze své dlouhodobě silné ekonomické výkonnosti a vysoké úrovni průměrných mezd, z nichž se pak počítají právě i starobní důchody.

Naopak nejnižší důchod mají ženy z Karvinska, Znojemska a Jesenicka. Karviná je tedy „okresem extrémů“, neboť důchodce tam pobírá průměrně téměř o pět tisíc korun vyšší penzi než důchodkyně. Poměrně nízký důchod žen ve zmíněných moravských okresech plyne ze slabší ekonomické výkonnosti daných okresů i dlouhodobě vyšších měr nezaměstnanosti.

Poměrně vysoké rozdíly v důchodech mužů a žen dnešní přidání na důchodech ještě prohloubí. Zmíněných 900 korun totiž toto navýšení činí právě jen v průměru. V okresech typu Karviná bude pro ženy toto navýšení citelně - o několik desítek korun - nižší, než je ona úroveň 900 korun, pro karvinské muže - penzisty zase o několik desítek korun vyšší.

 Nejvyšší průměrný měsíční starobní důchod v ČR (od 1. 1. 2019)
1.      Karviná (muži)                  16 109 Kč
2.      Praha (muži)                     15 390 Kč
3.      Ostrava-město  (muži)      15 365 Kč


Nejnižší průměrný měsíční starobní důchod v ČR (od 1. 1. 2019)
1.      Karviná (ženy)                  11 196 Kč
2.      Znojmo (ženy)                  11 284 Kč
3.      Jeseník (ženy)                  11 405 Kč

 

Lukáš Kovanda


 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!