Dny otevřených dveří v berlínské věznici: Za poslední týden z ní uprchlo devět trestanců

Vězni utíkají z berlínské věznice
Vězni utíkají z berlínské věznice
Youtube/N24

reklama

Představitelé berlínské věznice Plötzensee jsou aktuálně terčem posměchu, ale i zloby. Za poslední týden totiž z tohoto zařízení uprchlo nebo se zpět z práce mimo areál vězení nevrátilo celkem devět trestanců. Dopadnout se zatím policii podařilo jednoho, dva se přihlásili dobrovolně, informovala dnes s odvoláním na policejního mluvčího agentura DPA. Berlínská opozice hovoří o „dnech otevřených dveří“ a žádá rezignaci člena vedení radnice zodpovědného za resort spravedlnosti.

První čtyři odsouzenci ve věku 27 až 38 let uprchli z vězení minulý čtvrtek. Z dílny, ve které pracovali s dalšími 17 spoluvězni za přítomnosti tří dozorců, se dostali do kotelny, která nebyla zamčená. Zde se pomocí úhlové brusky a kladiva dostali do ventilační šachty. Následně podlezli vězeňský plot a dostali se na svobodu. Ačkoli je celou dobu natáčela bezpečnostní kamera, že je něco špatně, zaregistrovali zaměstnanci věznice až po 41 minutách od útěku.

Další dva odsouzenci uprchli z věznice Plötzensee v severozápadní části německé metropole na Nový rok. Z cely spoluvězně se muži ve věku 21 a 44 let dostali oknem, ze kterého vytrhli mříž. Kuriózní na jejich útěku je fakt, že se jednalo o trestance v takzvaném volném režimu. Přes den pracovali na svobodě, do věznice se vraceli jen na noc. Utéci tak teoreticky mohli kdykoli během dne.

V Indii nemají problém šoupnout do lochu ani osly (ilustrační foto)

VIDEO: V Indii zavřeli do vězení stádo oslů. Okusovali drahé květiny


To je i případ dalších tří odsouzenců, kteří se do věznice Plötzensee v uplynulém týdnu na noc nevrátili. Všech pět mužů z volného režimu si odpykávalo náhradní trest, protože neuhradili peněžitou pokutu. Nešlo tak na rozdíl od prvních čtyř uprchlých trestanců, kteří byli odsouzeni za krádeže, napadení se zbraní či vydírání, o pachatele závažných trestných činů.

Z celkem devíti vězňů, o které berlínské zařízení v uplynulém týdnu přišlo, je jich na svobodě stále šest, sdělil dnes mluvčí. Dva uprchlí trestanci se mezitím přihlásili úřadům, jednoho policie v úterý zadržela policie v berlínské čtvrti Neukölln.

Věznice terčem posměchu

Kvůli zřejmě rekordní sérii útěků se pod tlak dostal Dirk Behrendt, člen vedení berlínské radnice zodpovědný za otázky spravedlnosti včetně věznic. Opozice žádá jeho odchod a posměšně hovoří o „dnech otevřených dveří“ či „hostelu“ ve věznici Plötzensee.

Behrendt zatím reagoval pouze vyjádřením, že nastalé situace lituje. Bezpečnostní opatření v Plötzensee na jeho žádost nyní prověří komise sestavená z odborníků. Na druhou stranu, když minulý rok radní za Zelené do své funkce nastupoval, slíbil zlepšit podmínky v berlínských vězeních včetně zavedení „více lidského přístupu“, píše zpravodaj BBC v Berlíně Damien McGuinness. V tomto ohledu tedy Behrendtovi nelze vytknout prakticky nic.

Aktuální situaci ve vězení si samozřejmě berou na paškál také obyčejní Berlíňané. „Plöztensee je jako Berghain (populární noční klub v Berlíně, pozn. red.). Je lehčí se dostat ven než dovnitř,“ vtipkuje jeden z uživatelů Twitteru.

„S ohledem na rychlé plánování a realizaci, by měli ty uprchlé spíše než zpátky do vězení poslat dohlížet na stavbu Brandenburského letiště,“ naráží jiný vtipálek na další berlínskou ostudu. Stavba nového a dlouho očekávaného berlínského letiště totiž začala v roce 2006 a dokončena měla být o pět let později. Termín se ale několikrát posunul a při troše štěstí tak zahájí letiště provoz letos v srpnu.

Na rozdíl od nového letiště věznice Plöztensee sice stojí, ale podle oborového svazu zaměstnanců německých věznic BSBD by naléhavě potřebovala investici ve výši 400 až 500 milionů eur (10,2 až 12,8 miliardy korun). Navýšit by podle BSBD bylo třeba i počet zaměstnanců vězeňského zařízení, ve kterém si v současnosti trest odpykává kolem 360 osob.

 

Autor: Alexandr Božilov, ČTK
 

reklama

reklama