Do Austrálie připlulo ilegálně na rybářské lodi asi 40 lidí. V pralese plném krokodýlů našla policie už 11 z nich

V australském severním Queenslandu byla ve vodách obývaných krokodýly objevena nelegální rybářská loď. Příslušné orgány již nalezly jedenáct lidí a předpokládají, že další se schovávají v okolních mangrovech. Podle serveru BBC mohlo být na palubě až 40 lidí.
Do Austrálie připlulo ilegálně na rybářské lodi asi 40 lidí, 11 z nich již Australané našli
Do Austrálie připlulo ilegálně na rybářské lodi asi 40 lidí, 11 z nich již Australané našli
reprofoto abc.net.au

reklama

Podle tamního ministerstva pro vnitřní záležitosti je první prioritou zajistit, aby všechny osoby z lodi byly v bezpečí. Zatím není jisté, zda lidé z lodi jsou uprchlíci, nebo nelegální rybáři, nicméně na místě operuje pohraniční stráž.

„Nevíme, zda tito lidé jsou ilegální migranti, nebo rybáři, kteří snad nezákonně rybařili, skončili v australských vodách, a když se jim porouchala loď, dostali se do pasti,“ uvedl pro ABC News poslanec za stát Queensland Michael Healy, podle něhož je zatím situace nejasná.

Místní starostka Julia Leu stejnému médiu sdělila, že v tomto přirozeném prostředí pro krokodýly se lidé vystavují riziku.

Novozélandská ministryně pro záležitosti žen Julie Genterová

Po novozélandské premiérce se těší z prvního potomka i tamní ministryně. K porodu dojela na kole

Austrálie už čtyři roky udržuje nekompromisní migrační politiku

Některé zprávy tvrdí, že jedenáct záchráněných mužů je vietnamské národnosti, jiné zprávy mluví o Filipíncích. Pokud by se jednalo o loď s žadateli o azyl, šlo by o první úspěšné připlutí takovéhoto plavidla po čtyřech letech.

Podle tamních pravidel dokonce i kdyby se jednalo o skutečné uprchlíky, je nyní již jejich přesídlení do Austrálie zablokováno. Mají možnost se buď vrátit domů, být přemístěni nebo odejít do třetí země.

Austrálie totiž v roce 2013 zahájila svou nekompromisní migrační politiku kvůli neustálému přílivu běženců z Blízkého východu, Afriky a Asie.Lodě s migrantys, které jsou zadrženy na moři, posílá námořnoctvo zpět. Vyhráno ale nemají ani ti, kteří se dostanou až k australským břehům. Není jim totoiž umožněno v zemi se usadit a a jsou posíláni do internačních táborů mimo území Austrálie.

reklama

reklama