Do dražby půjde manuál z přistání posádky Apollo 11 na Měsíci. Obsahuje kresby a zápisky Armstronga a Aldrina. Jaká je jeho odhadovaná cena?

Do červencové dražby půjde detailní manuál přistání na Měsíci z roku 1969, který používali američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin během svého prvního přelomového přistání. Návod by se podle specialistů z newyorkské aukční síně Christie’s mohl vydražit až za devět milionů dolarů (asi 205 milionů korun), uvedla agentura Reuters.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Čtyřiačtyřicetistránkový manuál v kroužkové vazbě detailně popisuje každou proceduru posádky Apollo 11, která byla potřeba k vyslání, přistání a setrvání lunárního modulu Eagle a jeho řídícího modulu Columbia během první úspěšné měsíční mise.

Kromě technikálií taky ruční kresby a poznámky

„Jedná se o instrukce krok za krokem, které pokrývají celou část letu Eagle. Od „nasazení helem“ až po „kontrolu energetického systému,“ uvedla vedoucí knih a rukopisů aukční síně Christie’s Christina Geiger pro Reuters.

Kromě technických dat kniha, která také cestovala svého času v kabině modulu Eagle, obsahuje kresby a téměř 150 poznámek a zvýraznění, které si do ní během mise poznamenávali Armstrong s Aldrinem.

NASA LADEE nad Měsícem

Měsíc má atmosféru a v něm vodní páru

Vzhledem k tomu, že v roce 1969 nebyla v kokpitu modulu Eagle kamera ani mikrofon pro zaznamenání toho, co se dělo, je tento manuál považován za unikátního svědka historie vesmírných letů. Jedná se rovněž o první lidské zápisky zaznamenané na jiném vesmírném tělesu.

Odhadováná cena mezi 7 až 9 miliony dolarů

Manuál v rámci dražby bude prodávat soukromý sběratel, který dříve záznamník zakoupil od Aldrina. Sběratelé a nadšenci obecně vynakládají vysoké finanční prostředky za artefakty z průzkumu vesmíru. V roce 2017 například jeden z nich koupil tašku na zip, kterou Armstrong užíval na Měsíci, za 1,8 milionu dolarů (asi 41 milionů korun).

Cena manuálu je podle expertů z aukční síně Christie’s odhadována na 7 - 9 milionů dolarů (160 – 205 milionů korun). Zápisník je hvězdnou položkou aukce, která souvisí s oslavou 50. výročí od prvního přistání na Měsíci posádkou Apolla 11.

Zatím poslední mise na Měsíc proběhla v roce 1972.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!