Do dražby půjde manuál z přistání posádky Apollo 11 na Měsíci. Obsahuje kresby a zápisky Armstronga a Aldrina. Jaká je jeho odhadovaná cena?

Do červencové dražby půjde detailní manuál přistání na Měsíci z roku 1969, který používali američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin během svého prvního přelomového přistání. Návod by se podle specialistů z newyorkské aukční síně Christie’s mohl vydražit až za devět milionů dolarů (asi 205 milionů korun), uvedla agentura Reuters.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Čtyřiačtyřicetistránkový manuál v kroužkové vazbě detailně popisuje každou proceduru posádky Apollo 11, která byla potřeba k vyslání, přistání a setrvání lunárního modulu Eagle a jeho řídícího modulu Columbia během první úspěšné měsíční mise.

Kromě technikálií taky ruční kresby a poznámky

„Jedná se o instrukce krok za krokem, které pokrývají celou část letu Eagle. Od „nasazení helem“ až po „kontrolu energetického systému,“ uvedla vedoucí knih a rukopisů aukční síně Christie’s Christina Geiger pro Reuters.

Kromě technických dat kniha, která také cestovala svého času v kabině modulu Eagle, obsahuje kresby a téměř 150 poznámek a zvýraznění, které si do ní během mise poznamenávali Armstrong s Aldrinem.

NASA LADEE nad Měsícem

Měsíc má atmosféru a v něm vodní páru

Vzhledem k tomu, že v roce 1969 nebyla v kokpitu modulu Eagle kamera ani mikrofon pro zaznamenání toho, co se dělo, je tento manuál považován za unikátního svědka historie vesmírných letů. Jedná se rovněž o první lidské zápisky zaznamenané na jiném vesmírném tělesu.

Odhadováná cena mezi 7 až 9 miliony dolarů

Manuál v rámci dražby bude prodávat soukromý sběratel, který dříve záznamník zakoupil od Aldrina. Sběratelé a nadšenci obecně vynakládají vysoké finanční prostředky za artefakty z průzkumu vesmíru. V roce 2017 například jeden z nich koupil tašku na zip, kterou Armstrong užíval na Měsíci, za 1,8 milionu dolarů (asi 41 milionů korun).

Cena manuálu je podle expertů z aukční síně Christie’s odhadována na 7 - 9 milionů dolarů (160 – 205 milionů korun). Zápisník je hvězdnou položkou aukce, která souvisí s oslavou 50. výročí od prvního přistání na Měsíci posádkou Apolla 11.

Zatím poslední mise na Měsíc proběhla v roce 1972.

Reklama
Reklama