Do systému na mýtný systém je přihlášena jen polovina vozidel!

Do spuštění zbývají jen dva týdny! Hrozí kolony na hranicích. Dosahovat podle odhadů mohou až desítek kilometrů.
Kvůli mýtu hrozí kolony
Kvůli mýtu hrozí kolony

Do spuštění zbývají dva týdny a jedná se tedy jen o polovinu z očekávaného počtu 458 000 aut. Registrace v posledním týdnu sice mírně zrychlily, ale pořád hrozí, že po spuštění systému se budou na dálnicích tvořit kolony.

Velcí dopravci v režimu následného placení mýtného registrovali již 197 tisíc automobilů (128 % z plánovaného počtu). Menší dopravci, kteří jezdí po českých silnicích a dálnicích v režimu předplaceného mýtného, registrovali zatím pouze 12 % automobilů (37 tisíc). 

„Dobrou zprávou je, že někteří dopravci využívají povinnost registrace k přechodu z režimu předplaceného mýtného do následného placení. I proto zde již máme zapsaných téměř o třetinu více automobilů, než jezdilo v post-paid režimu v současném mikrovlnném systému. Znamená to méně administrativy a menší náklady na provoz systému. Horší zprávou je, že stále zbývá zaregistrovat více než 200 tisíc automobilů,“ uvedl Matej Okáli, generální ředitel společnosti CzechToll.

V důsledku nedostatečné aktivity dopravců při registracích hrozí na začátku prosince zejména na hraničních přechodech s Polskem, Slovenskem a Německem vážné dopravní komplikace. Společnost CzechToll připravuje s ohledem na vážná rizika celou řadu opatření, která budou představena ve čtvrtek tento týden. 

CzechToll pokračuje v intenzivní kampani v zemích, kde zbývá zaregistrovat nejvyšší počet automobilů. V minulém týdnu byla prověřena informovanost dopravců v Polsku: ve výzkumu agentury IPSOS vědělo o nutnosti registrace a instalace nové palubní jednotky 91 % dotázaných dopravních firem z Polska. Bohužel z těch, které ještě nemají nové palubní jednotky, počítá 54 % dotázaných s registrací až při první cestě do ČR.

Dopravci se mohou nejsnadněji registrovat na stránce www.mytocz.eu, po úhradě vratné kauce jim palubní jednotka přijde poštou. Registrace je možná také prostřednictvím vydavatelů tankovacích karet na více než 200 obchodních místech a na 15 vybraných pobočkách Hospodářské komory. 

Konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenské SkyToll zvítězilo v tendru na nový mýtný systém a jeho provozovatele loni. Uspělo s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz. Proti tendru i platnosti mýtné smlouvy protestoval současný provozovatel Kapsch, který v soutěži neuspěl s původní nabídkou přes 13 miliard korun.

 

Kompletní Informace o novém mýtném systému získají dopravci na webu www.mytocz.eu nebo na nonstop zákaznické lince +420 243 243 243.

reklama