Dobré mít v mobilu: Aplikace, které vám pomůžou s uzdravením i záchranou života

Jsou aplikace, které byste mohli, a některé dokonce měli mít ve svém smartphonu. Můžou vám totiž pomoci zjistit, jaký neduh vás trápí, nebo dokonce díky nim zachráníte život...
Chytrý telefon a mobilní aplikace pro záchranu života
Chytrý telefon a mobilní aplikace pro záchranu života
iStock

reklama

1. Aplikace ZÁCHRANKA

Dobrým pomocníkem může být Záchranka, oficiální aplikace českých záchranářů. Při záchraně života jde o minuty. Pro rychlý příjezd záchranné služby nebo přílet vrtulníku je důležitá přesná znalost místa zásahu. Pokud si aplikaci stáhnete do telefonu, jednoduchým přidržením nouzového tlačítka kontaktujete linku 155. Současně záchranářům odešlete vaši přesnou polohu. Díky aplikaci navíc budete umět dobře poskytnout první pomoc, která ještě před příjezdem záchranky výrazně zvyšuje šanci postiženého na přežití. Interaktivní návod vás provede nejdůležitějšími kroky jednoduchou a intuitivní formou. Vše o aplikaci se dozvíte na webu www.zachrankaapp.cz, kde si ji můžete i zdarma stáhnout. Je dostupná pro Android, iOS i Windows Phones. Záchranářskou aplikaci má už v tuto chvíli ve svém mobilu přes 300 tisíc Čechů. Za zhruba rok fungování už pomohla stovkám lidí v nouzi a zrychlila dojezd záchranářů k cíli při stovkách výjezdů.

2. Aplikace PRVNÍ POMOC

Další podobnou aplikací pro případ, když se něco stane, je První pomoc, kterou oceníte doma i na silnici. Najdete v ní plno postupů, jak se ve vybraných situacích chovat. Pomůže vám například s umělým dýcháním, masáží srdce nebo prací se zlomenými končetinami. Budete si vědět rady, dostane-li postižený člověk astmatický záchvat, je v bezvědomí nebo má nějakou alergickou reakci. Postupy jsou popsané po jednotlivých krocích a nechybí ani videa nebo obrázky, které vám jasně ukážou, co máte dělat.

3. Aplikace ULÉKAŘE.CZ

Pokud máte sebemenší problém nebo pochybnosti, zajděte s nimi k doktorovi nebo specialistovi v dané oblasti. Tak zní všeobecná poučka. Jestli ale nestíháte nebo to není opravdu akutní, možná oceníte šikovnou mobilní aplikaci s online poradnou. Možná se také stydíte řešit vaši situaci osobně. Můžete mít problémy v sexuální oblasti nebo třeba při zažívání. I v těchto věcech můžete získat zcela anonymně rady nebo doporučení, jak postupovat... Jedná se o aplikaci s názvem Ulékaře.cz. Odpovídají vám skuteční lékaři a odborníci. Je zdarma, jen je třeba se zaregistrovat, pokud chcete položit dotaz. Jen v případě požadavku na expresní odpověď se platí až 89 korun – pokud ale potřebujete něco řešit opravdu rychle a akutně, bude lepší navštívit přece jen odborníka osobně.

4. Aplikace UHEAR nebo TEST YOUR HEARING

Pomocí aplikací můžete prověřit vaše smysly – ještě před návštěvou lékaře. I podle doktorů se jedná o užitečné pomůcky. Testovat ale samozřejmě můžete především preventivně. A pokud narazíte na problém, berte to jako pozvánku k lékaři. Testovat můžete například sluch. Pokud jde o aplikaci Uhear, pak zde posloucháte pět minut pípání, a aplikace vám na základě vašich reakcí prozradí, v jakém stavu je váš sluch. Mění se výška tónu i hlasitost, a od vás se chce, abyste pokaždé, když něco uslyšíte, klikli na display. Výsledkem testu je docela podrobný graf.

5. Aplikace TEST ZRAKU

V aplikaci Test zraku pak logicky můžete zase zkontrolovat, jak dobře vidíte. A to vám aplikace sdělí po několika rychlých testech. Můžete zjistit, jak vidíte písmenka, otestovat se můžete na astigmatismus, ostrost zraku či barvoslepost. 

6. Aplikace WORKOUT TRAINER

Pohyb půl zdraví. Takže pokud potřebujete shodit pár kilo nebo posílit záda, aby tolik nebolela, zkuste přesně cílené cviky, které najdete v následujících aplikacích. Můžete mít  minunt osobního trenéra v mobilu, aplikací na domácí cvičení existuje celá řada (např. JEFIT PRO, 7 MINUTES WORKOUT, DAILY YOGA). Můžete si vytvořit svůj osobní tréninkový plán přesně podle toho, co potřebujete nebo chcete se svým tělem udělat. Doporučit lze třeba také Workout trainer, která má rozsáhlou databázi cviků a návodů, jak je provést i jak dlouho je cvičit. Najdete tam všechno, od posilování až po jógu.

Připraveno ve spolupráci s pořadem Applikace, který je vysílán každou sobotu na Prima Cool. Na odvysílané díly se můžete podívat na Prima PLAY - Applikace.

 

Doporučujeme: Prima kvízy

A když už jsme u aplikací, velmi oblíbená je i naše zábavná hra Prima Kvízy. Hrají v ní proti sobě dva hráči. Je tam přes 50 tisíc otázek napojených na primácké pořady. Ve hře si můžete poměřit své znalosti a postřeh se svými přáteli z Facebooku nebo s oblíbenými tvářemi naší televize – například Zdeňkem Pohlreichem, Martinem Dejdarem či Jakubem Prachařem. Stáhnout si ji můžete na webu Prima Kvízy.

reklama

www.porovnej24.cz

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!