Dohoda o Idlibu: Rusko-turecké hlídky byly kvůli bojům přerušeny

V syrské provincii Idlib dnes začaly fungovat rusko-turecké hlídky, ale podle ruského ministerstva obrany musely být krátce nato přerušeny. Důvodem byly podle úřadu "provokace" ze strany povstaleckých skupin. Hlídky jsou součástí dohody o příměří, kterou minulý týden podepsali prezidenti Turecka a Ruska Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin.
Rusko-turecké hlídky v Idlibu
Rusko-turecké hlídky v Idlibu
Twitter/@CretellaRoberta

Ruské tiskové agentury oznámily, že na místa dnes vyjela obrněná auta ruské vojenské policie. Spolu s Turky mají Rusové střežit dálnici M4, která spojuje západ Sýrie s východní částí provincie Idlib.

‚‚Teroristé vyvolávají provokace, využívají civilisty jako lidské štíty,“ citovala ruská agentura RIA Novosti z prohlášení ministerstva obrany. Podle něj Rusko dalo Ankaře víc času na uklidnění povstalců obviňovaných z provokací.

Podle ruského ministerstva povstalci, jež Moskva stejně jako Damašek označuje za teroristy, k vlastní ochraně využívají i ženy a děti. Ministerstvo uvedlo, že se kvůli tomu společné rusko-turecké koordinační středisko rozhodlo dnešní hlídkování zkrátit.

Zraněný turecký voják v Idlibu

Dohoda o Idlibu mezi Ruskem a Tureckem podepsána. Ovlivní to situaci na hranici s Řeckem?

Turecko a Rusko v syrské válce podporují opačné strany - Moskva stojí za Damaškem, zatímco Ankara za několika povstaleckými skupinami. V předchozích bojích syrská ofenzíva v Idlibu vyhnala z domovů statisíce lidí.

Putin a Erdogan unavení po jednání v Moskvě

Dohoda o provincii Idlib? Moskevská dohoda neunese nápor tří milionů „uvězněných“ Syřanů, uvádí zahraniční komentáře

Rusko a Turecko se na příměří dohodly i v minulosti a Rusko vždy požadovalo, aby Ankara přiměla klid zbraní dodržovat také své spojence v Sýrii. Boje byly v předchozích případech vždy obnoveny.

iPrima, ČTK

reklama