Dohoda o provincii Idlib? Moskevská dohoda neunese nápor tří milionů „uvězněných“ Syřanů, uvádí zahraniční komentáře

Po včerejším více než šestihodinovém jednání mezi Erdoganem a Putinem bylo jasné, že dohoda o syrské provincii Idlib se nerodila snadno. Po ní vyvstaly otázky týkající se její síly a životnosti.
Putin a Erdogan unavení po jednání v Moskvě
Putin a Erdogan unavení po jednání v Moskvě

reklama

Na co se po dohodě spoléhají Syřané? Komentátor serveru Syria Times se nejprve ptá, „zda ruský prezident měl v Idlibu v úmyslu dát Erdoganovi tvrdou lekci. Pokud ano, zdá se, že to zafungovalo… neboť Turecko nemůže vyhrát,“ odpovídá si. Komentátor si myslí, že se Turecko nyní bude muset částečně nebo zcela stáhnout z Idlibu nebo dokonce i z jiného syrského území.

Názor tureckých komentátorů

Sinan Ulgen, vedoucí tureckého think-tanku Edam se sídlem v Istanbulu na serveru britského deníku Financial Times prohlásil, že dohoda je „z tureckého hlediska restriktivnější“ a Ankara si ponechá kontrolu nad mnohem menší částí území než dříve. „Alternativou by byl návrat k vojenskému nepřátelství,“ tvrdí turecký komentátor.

Další komentář k dohodě je na tureckém serveru Ahvalnews, kde autor Burhanettin Duran je pesimistický k udržení příměří. To podle něj „neudrží hrozbu tří milionů Syřanů, kteří jsou uvěznění na malém území.“ Dále z toho uvozuje: „Podpora Turecka v Idlibu ze strany USA a Evropské unie je důležitá… Západní země by měly v zájmu budoucnosti Sýrie a civilistů v Idlibu podpořit politiku Ankary.“ Burhanettin Duran je z tureckého think tanku SETA a podporuje názor amerického republikánského senátora Marca Rubia, že by měl být podpořen turecký raketový obranný systém a výzvědné služby.

Ruské komentáře

Ruský komentátor na serveru Vedomosti není k uzavřené dohodě optimistický a odvolává se na již shora zmiňovanou úvahu o ústupu tureckých vojsk z části území v Idlibu. Alexander Šumilin, vedoucí střediska Evropa – Blízký východ Institutu Evropy Ruské akademie věd, píše: „Hlavní otázkou je, čeho lze dosáhnout, ale to jsme neslyšeli. Zda Erdogan souhlasí se zmrazením statu quo a postoupením části provincie syrským jednotkám, nebo zda bude požadovat revizi místní situace, není zatím jasné.“

Mnozí se ptají, kdo je po jednání v Moskvě vítězem. Na to dává odpověď ruský komentář na serveru Moskevský komsomolec: „V tuto chvíli jsou vítězi Sýrie a Rusko, neboť Turecko muselo ustoupit ze svých maximalistických pozic s požadavkem stáhnout všechny syrské vládní jednotky z oblasti Idlibu a uznat na frontě současnou situaci. Nové příměří je velmi křehké, protože není jasné, zda Turecko zcela dohodu dodrží, nebo stejně jako minule, se bude jen dohodou zaštiťovat.“

Putin, Erdogan po skončení jednání v Moskvě

Putin a Erdogan jednali o situaci v Sýrii. Od půlnoci začíná v Idlibu příměří. NATO chce ochránit Turecko raketami Patriot

Současná situace na bojišti

Po uzavření dohody v Moskvě píše BBC s odvoláním na pozorovatele organizace Observatory for Human Rights, že „je v oblasti poměrný klid.“  To platilo jen pár hodin, než od stejné organizace přišla zpráva o patnácti mrtvých v Idlibu.

Turecký server Daily Sabah, který se odvolává na místní zdroj televize Al Jazeera, píše, že syrské jednotky porušily příměří pouhou půlhodinu po podepsání dohody a odvolává se na tweety informující o dalším porušování příměří v provincii Aleppo.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!