Doktor čuně: Při vyšetřování konečníků lékař opakovaně použil katétr na více pacientů

Pozastavení činnosti a obvinění za použití análních katétrů na jedno použití u více pacientů, čelí doktor z okresu Middlesex v New Jersey.
ilustrační foto- katétr
ilustrační foto- katétr
Pixabay

reklama

Chirurg Sanjiv K. Patankar měl údajně používat pouze pět katétrů k provedení až 82 vyšetření konečníků. Informace uvedl server RT s odvoláním na prohlášení úřadu generálního prokurátora v New Jersey.

Poté, co se přišlo na to, jakým způsobem chirurg vykonává svou lékařskou praxi, byla mu dočasně pozastavena lékařská licence. „Je strašné, že lékař ve své práci používá tak nehygienické a nebezpečné postupy,“ řekl médiím generální prokurátor Christopher S. Porrino. „Doktor Patankar svým údajným jednáním prokázal bezohlednost a nerespektování veřejné bezpečnosti, a vystavil tak nespočet pacientů  možnému nakažení přenosnými nemocemi,“ pokračoval.

ilustrační foto

Řada lidí podle lékařů vůbec netuší, že má nemoc ADHD

Patankar opakovaně použil katétry u pacientů, kteří podstoupili testy anorektální manometrie ve své ordinaci od 1. ledna do 30. listopadu tohoto roku. Anorektální manometrie se využívá například k vyšetřování anální inkontinence a jedná se o měření tlaku v oblasti řitní a konečníkové.

Doktor měl svým asistentům přikázat umýt použité katétry pomocí mýdla, poté je namočit do bělícího roztoku po dobu 30 minut a usušit do sucha. Pak už stačilo jen suché katétry vrátit do původního obalu, aby mohly být opět použity.

Anální katétr je lékařský nástroj sloužící k vyšetřování, podávání látek a léků, vyplachování či vyprazdňování tělesných dutin lidí či zvířat. Zpravidla se jedná o trubičku nebo hadičku, kterou lékař zavádí do nějakého dutého tělního orgánu, jakým je například konečník. 

reklama

reklama