Doma (a na hřišti) se stává nejvíc úrazů. Bolestné vyřeší pojistka

Taky se rádi vracíte z cest či zaměstnání do bezpečí domova? Podle statistik se ale právě tady stává nejvíc úrazů. Nejnebezpečnější je přitom kuchyně...
Doma se stává nejvíc úrazů
Doma se stává nejvíc úrazů
thinkstock.com

reklama

 

Schody, žebřík, vana a sprchový kout, ostré nože, žiletky a nůžky, horká trouba, vřící voda, elektrická zásuvka, jedovaté chemikálie... Většina lidí má tohle všechno doma a právě při užívání těchto vymožeností dochácí často k nepříjemným úrazům. Riziko úrazu číhá na všechny členy rodiny bez výjimky. Právě domov je také nejčastějším místem, kde se zraní nebo otráví děti. Dalším místem, odkud lidé míří nejčastěji na ošetření k lékaři a následně na rentgen, bývá sportoviště... Lékaři každoročně ošetří kolem dvou milionů lidí s úrazem, nejčastěji se přitom jedná o zlomené končetiny.


Potřebujete poradit, jak nastavit životní/úrazové pojištění nebo jak jednat s pojišťovnou při škodné události?

Životní pojištění - piktogramy Foto:

K O N T A K T N Í  F O R M U L Á Ř 

Nabízíme vám BEZPLATNOU osobní, telefonickou či mailovou KONZULTACI s našimi experty.

Poradíme vám, jaké řešení bude ve vaší situaci nejlepší. Využijte kontaktní formulář, kde vyplníte kontakt na vás, naši odborníci se vám v co nejbližším možném termínu ozvou.

 

 

V kuchyni je nebezpečno...

K úrazům nejčastěji dochází při zakopnutí během chůze, pádu ze žebříku nebo lešení, opaření, popálení, při manipulaci s elektrickým proudem nebo chemikáliemi. Nejnebezpečnější místností je kuchyně. Hodina u plotny je podle některých statistik nebezpečnější, než hodinový let vrtulníkem. Češi se ale často zraňují nejen při vaření, ale také při zahradničení nebo když něco kutí. Jedna věc je snaha úrazům předejít, druhá věc je, pokud se skutečně něco stane, mít šanci na určitou satisfakci. Tou může být vyplacení odškodného od pojišťovny. Je na zvážení každého, jestli je ochoten platit riziko případného úrazu, každopádně pokud vás zlomená noha vyřadí z pracovní činnosti na několik týdnů, peníze, které vám pojišťovna vyplatí, vám ušlý výdělek mohou, alespoň částečně, nahradit.

Vlastní finanční rezerva a/nebo pojištění

Ideální variantou pro případný úraz, následnou dobu léčení a ztrátu plného měsíčního výdělku, je vlastní finanční rezerva. Odborníci se shodují, že výše takové rezervy by měla být ve výši 3–6 měsíčních platů. Tato suma ovšem pokryje výpadek příjmu pouze v případě lehkého až středně těžkého úrazu. V případě těžkého zranění nebo smrti úrazem ochrání vás i vaši rodinu úrazové pojištění, které můžete sjednat samostatně, nebo jako součást životního pojištění. Úrazové pojištění dětí přitom pojišťovny často nabízejí automaticky a zdarma k životnímu pojištění rodičů. Výhodou úrazového pojištění je, že se vyplacená částka přizpůsobí závažnosti zranění.

Siluety rodiny

Jak nastavit životní/úrazové pojištění na míru? Zeptejte se online

"Můžete uvažovat o úrazovém nebo životním pojištění. Nicméně životní pojištění je komplexnější a ošetří většinu nepříznivých životních situací. Pojistné plnění je vypláceno následně, samozřejmě při některých rizicích, které jsou dlouhodobějšího charakteru, lze to plnění získat i v průběhu," říká Zdeněk Novák, finanční odborník Prima Rádce. A dodává: "Pokud uzavíráte životní pojištění, určitě byste měli klást důraz na jeho flexibilitu, protože potřeba těch rizik, které potřebujete pokrýt, se v čase mění a změnit pak životní pojistku není úplně výhodné."

Co je součástí úrazové pojistky?

Smrt následkem úrazu

Úrazové pojištění řeší i situaci zajištění rodiny po smrti živitele, pozůstalí v rámci pojištění rizika smrti následkem úrazu dostanou částku v předem dohodnuté výši. Úrazové pojištění ovšem nekryje přirozenou smrt nebo smrt z důvodu nemoci (to můžete mít sjednané v rámci životního pojištění). Pojistka má zabezpečit rodinu po smrti živitele alespoň na dva roky, tedy v průměru by měla pojistná částka dosahovat 500 000 korun.

Trvalé následky úrazu

Pokud máte po úrazu stopy po popáleninách, omezenou hybnost končetiny nebo zůstanete upoutáni na invalidním vozíku, úrazové pojištění vám nahradí výpadek příjmu způsobený sníženou pracovní schopností. V rámci pojištění trvalých následků úrazu dostanete odškodnění odpovídající rozsahu tělesného poškození.

Riziko trvalých následků se doporučuje pojistit alespoň na stejnou částku jako smrt úrazem. Vzhledem k tomu, že je obvykle sjednáno se 4–5 násobnou progresí, dosahuje pak výše krytí za trvalé následky úrazu 2 000 000 korun.

MUŽI VS. ŽENY: Podle statistik zůstávají v pracovní neschopnosti kvůli následkům poranění či otravy více muži než ženy. Například v roce 2013 nesmělo pracovat kvůli zranění 107 921 mužů a 53 315 žen. Zdroj: www.uzis.cz

Denní dávka za dobu nezbytného léčení úrazu

Doba, kdy se léčíte po úrazu, například s natrženým vazem kolenního kloubu, otřesem mozku nebo zlomenou nohou, znamená úplný nebo částečný výpadek pravidelného příjmu. Tuto situaci řeší v rámci úrazového pojištění denní dávka za dobu nezbytného léčení. Standardně je pro jednotlivé úrazy stanovena doba, po kterou denní dávku pojišťovna vyplácí.

  • U osob samostatně výdělečně činných může nahradit nemocenskou (většina OSVČ neplatí odvody na nemocenské pojištění, které jsou pro ně dobrovolné, v případě pracovní neschopnosti tak nic nedostanou)
  • U zaměstnanců může nahradit částečný výpadek příjmu, doporučujeme denní odškodné ve výši 200 korun/den, sjednat lze nižší i vyšší částku. Tuto sumu pojišťovna vyplatí za každý kalendářní den včetně víkendů a svátků. 
  • Plnění ale pojišťovna vyplácí až po několika dnech v pracovní neschopnosti. Jedná se o takzvanou karenční dobu (čekací lhůtu). Nejčastěji se volí vyplácení odškodného od 8., 15., 22., 29. a 36 dne.

Pozor na výluky

Pokud si způsobíte úraz například pod vlivem alkoholu, můžete dostat polovinu plnění nebo také nic. Pojišťovna je oprávněna krátit podle okolností, tedy posuzuje, zda byl alkohol skutečnou příčinou úrazu a hodnotí také míru požití alkoholu. Na rozdíl od nemocí také úraz většinou pojišťovna proplatí, pokud se stane i v den sepsání smlouvy, některé pojišťovny ale mají limit zhruba týden od sjednání.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama