Domácnost v době koronaviru? Nezapomínejte pravidelně větrat, radí lékaři

Větrání zajistí čisté vnitřní klima...

Rady, jak se starat o roušky

Jedním z opatření boje proti koronaviru je i dodržování správné hygieny a postupu při dezinfekci. Pokud ale nesdílíte domácnost s nakaženým člověkem, není podle lékařů nutné snažit se ve svých domovech o nemocniční čistotu...

V době koronaviru (zatím) platí, že bychom měli zůstávat především doma – kvůli zpomalování šíření infekce v populaci. Občas ale ven vyjít většina z nás musí, když ne do práce, minimálně na nákup. Není ale třeba podle praktiků trpět přehnanými obavami. A určitě je vhodné vyjít z domovů i na procházku. „Lidé by se měli občas projít a načerpat trochu sluníčka. Pokud je to třeba, tak samozřejmě s rouškou, ale sluneční svit pomáhá tvorbě vitamínu D, který je klíčový pro naši imunitu,“ říká Cyril Mucha, člen výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP. Zároveň připomíná, že v této době, spíš než mít panický strach z nákazy, je vhodné znovu osvěžit rozšířené hygienické návyky.

Osobní hygienické finty

Vedle běžného mytí rukou mýdlem nicméně doporučují praktici i další hygienické finty, které snižují riziko nákazy. „Pokud se pohybujeme v prostoru s více lidmi, například v MHD, je dobré si po příchodu domů kromě rukou umýt i obličej, popřípadě vlasy. Pomáhá také si převléct svrchní oblečení,“ vysvětluje MUDr. Cyril Mucha. A dodává: „Kdo by chtěl být skutečně důkladný, může si také vykloktat, stačí slaná voda nebo vincentka. Nesmíme zapomínat na hygienu při cestě z toalety, virus se přenáší i stolicí.“

S rouškou do koše

Opatrně by lidé měli nakládat s rouškou, jejíž povrch může být infikovaný – správné je se jí nedotýkat z vnější strany a vyhodit ji do uzavřené nádoby na odpad, u látkových roušek na prádlo. (Jak se správně o roušku starat a jak dlouho ji nosit se dozvíte v úvodním videu.)

Doma hlavně větrejte

Kdo by chtěl vzít každý den mop a vytírat doma podlahu chlorem nebo denně ošetřovat povrchy v domácnosti alkoholem, ten by se podle lékařů namáhal zbytečně. „Můžeme například do saponátu přidat trošku chlorové desinfekce, to ale úplně stačí. Velmi důležité je pravidelné větrání, které vzduch pomáhá zbavit nečistot a mikroorganismů,“ říká MUDr. Mucha.

Jiné postupy samozřejmě platí pro domácnosti, kde žije infikovaný člověk. Tam je třeba postupovat podle návodu ministerstva zdravotnictví. Více se dočtete v článku Rady a doporučení Státního zdravotního ústavu, jak se chovat v domácí karanténě.

Občas vydezinfikujte mobil či notebook

Pozornost je dobré věnovat předmětům, kterých se dotýkáme nejvíce, jako jsou klíče, mobil nebo notebook, a občas je vydezinfikovat také.

Když jedete autem...

Zvýšená opatrnost je opět na místě, není to ale třeba přehánět. „Že jsme projeli městem se staženým okýnkem ještě neznamená, že onemocníme. Pokud jedeme sami v autě, není nutné roušku nosit. Opatrní bychom měli být při manipulaci s ní po nástupu do auta. Pokud si roušku sundáváme, může být zvenčí infikovaná a rukama můžeme virus roznést na povrchy v autě,“ popisuje MUDr. Mucha. Jiná situace nastane, pokud je lidí v autě více. Pak záleží, zda jsou z jedné domácnosti. Pokud ne, pak by měli mít roušku všichni.

Ivana Kropáčková

Tagy: