Donald Trump o stavu unie: hloupé války, politika nebo směšné stranické vyšetřování zpomalují ekonomiku

Donald Trump přednesl v Kongresu zprávu o stavu unie. Zatímco prezident mluvil o úspěších své vlády a republikáni mu spontánně tleskali, šéfka opozice se ušklíbala, kroutila hlavou nebo ostentativně listovala ve svých papírech. Přesto lze Trumpův projev označit jako umírněný.
Donald Trump
Donald Trump
@realDonaldTrump / Twitter

reklama

Prezident svou zprávu zahájil oznámením, že nebude mluvit jako republikán či demokrat, ale přednese „agendu amerického lidu“. Zdůraznil přitom, že mnoho z přítomných vedlo kampaň se stejnými sliby: „hájit americká pracovní místa, znovu postavit a revitalizovat americkou infrastrukturu a snížit cenu léků na předpis“.

I dále pokračoval spíše smířlivě. Pochválil mezistranickou spolupráci při reformě justice a vyzdvihl rekordní počet žen v Kongresu. Zároveň ovšem demokraty nepřímo varoval před „směšným stranickým vyšetřováním“. Prezident rovněž upřesnil, že očekávané setkání s Kim Čong-unem ve Vietnamu proběhne 27. a 28. února.

„Ekonomický zázrak“

Značnou část přednesu stavu unie věnoval ekonomice. „Vytvořili jsme 5,3 milionu pracovních pozic a hlavně 600 tisíc pracovních pozic ve výrobě,“ uvedl Trump. Podle deníku USA Today bylo ale údajně od ledna 2017 vytvořeno 4,9 milionu pracovních pozic a 454 tisíc pracovních míst ve výrobě. Varoval také, že jediná věc, která dokáže ekonomický zázrak zastavit jsou podle jeho slov „hloupé války, politika nebo směšné stranické vyšetřování“.

ASAT Americký protisatelitní raketový systém foto Airandspace

KOMENTÁŘ JANA VÍTKA: Star Wars Donalda Trumpa

Prezident lehce zveličoval také další ekonomické údaje. Podle něj totiž téměř 5 milionů lidí přestalo pobírat potravinové poukazy. Jenže podle posledních dat ministerstva zemědělství to ale od ledna roku 2017 bylo zhruba 3,9 milionu obyvatel. Ekonomika Spojených států má sice do „ekonomického zázraku“ daleko, nesporně se ovšem vyvíjí správným směrem. Prezident se oprávněně pochlubil, že ekonomický růst je dvojnásobný a nezaměstnanost je na historických minimech.

„Zeď postavím“

Trump znovu konstatoval problémy s migranty na hranici s Mexikem a připomněl demokratům, že v minulosti se stavbou zdí souhlasili. „Většina lidí v této místnosti hlasovala v minulosti pro zeď, ale pořádná zeď nebyla nikdy postavena. Já ji však postavím,“ upřesnil.

Do deseti dní musí najít hlava USA s demokraty kompromis ohledně rozpočtu, který umožní fungování vlády a zároveň bude zahrnovat potřebných 5,7 miliard dolarů na zeď. Zatím není jasné, jestli demokraté přistoupí alespoň na zbudování nějaké hraniční bariéry. Pokud se tak nestane, bude nucen vyhlásit stav nouze, aby zeď mohl financovat.

„Narodili jsme se jako svobodní a zůstaneme svobodní“

Po odsouzení Madurova „brutálního“ režimu ve Venezuele Trump obrátil svoji pozornost k části své opozice se slovy „Amerika nebude nikdy socialistickou zemí.“ Následná kritika socialismu mířila zvláště k mladšímu osazenstvu demokratické strany, 
tzv. progresivistům.

Oficiálním hlasem opozice se stala členka demokratické strany Stacey Abramsová. Ta v projevu kritizovala Trumpa a republikány za politiku, která „ničí americké rodiny“. Šéfka opozice Nancy Pelosiová pro televizi Fox News zároveň odsoudila část projevu prezidenta za strašení uprchlíky.

 

Autor: Dalibor Zítko

reklama

reklama