Donald Trump v Indii: vojenský obchod za 3 miliardy dolarů i slavnostní akce

Americký prezident Donald Trump v úterý během posledního dne oficiální dvoudenní návštěvy Indie informoval, že země od USA nakoupí vojenské vybavení za tři miliardy dolarů. Informovala o tom zahraniční média. Trump se zúčastnil akcí na jeho počest na největším kriketovém stadionu a před prezidentským palácem navštívil Tádž Mahal nebo vzdal čest památce Mahátmovi Gándhímu.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Donald Trump na oficiální návštěvě Indie (Zdroj: AP)

reklama

Americký prezident v úterý po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím prohlásil, že jeho návštěva byla produktivní a vyústila v obchodní dohody. Indie má nakoupit vojenské vybavení v hodnotě tří miliard dolarů (v přepočtu téměř sedmdesát miliard korun), které má zahrnovat například 24 helikoptér SeaHawk od společnosti Lockheed Martin a šest bitevních vrtulníků Apache.

Obranná a bezpečnostní spolupráce

S premiérem Narédrou Módím Trump diskutoval také o obraně a bezpečnosti. „Rostoucí obranná a bezpečnostní spolupráce Indie a USA je velmi důležitým aspektem našeho strategického partnerství,“ uvedl Módí podle CNN a dodal, že americko-indické partnerství je „nejdůležitějším partnerstvím 21. století“.

Donald Trump přistál v Indii včera v Ahmadábádu, domovském městě indického premiéra. Oba lídři pak promluvili před statisícovým davem na největším světovém kriketovém stadionu v nedaleké Moteře v rámci uvítací akce „Namaste Trump“, kde se americký prezident podle CNN pokusil i o několik frází v hindštině.

Demonstrace před londýnským soudem

Trump údajně nabídl Assangeovi milost! Má to ale jednu zásadní podmínku

Trump ocenil vzestup Indie

V projevu ocenil vzestup Indie coby stabilní a prosperující demokracie jako jeden z úspěchů století. „Indie je země, která hrdě přijímá svobodu, volnost, individuální práva a důstojnost každé lidské bytosti,“ uvedl Trump podle serveru Deutsche Welle.

Poté prezident s první dámou strávili přes hodinu prohlídkou proslulého areálu Tádž Mahal v Ágře, jednoho ze symbolů Indie, který je od roku 1983 na seznamu světového dědictví UNESCO.

V úterý se Donald Trump zúčastnil čestné oslavy v Novém Dillí, kde u prezidentského paláce Ráštrapati Bhavan pochodovali na Trumpovu počest stovky vojáků s meči a dalšími zbraněmi a přivítala ho dělostřelecká salva. Poté se setkal s leadery z oblasti byznysu a představiteli velvyslanectví. Navštívil také památku duchovního vůdce za nezávislost Mahátmy Gándhího.

Cílem byznys a snížení napětí mezi zeměmi

Cílem návštěvy Donalda Trumpa byl tlak na obchodní dohodu USA s Indií a snížení napětí mezi oběma zeměmi poté, co americká administrativa zavedla na ocel a hliník z Indie cla, na což Indie reagovala zvýšením cel na zemědělské zboží a restrikcemi amerických zdravotnických prostředků.

Během návštěvy amerického prezidenta se v pondělí v Dillí střetli podporovatelé a odpůrci indického premiéra a jeho nového občanského zákona, který poskytuje zrychlenou naturalizaci některým v zahraničí narozeným menšinám, nikoliv však muslimům. Podle úřadů bylo během protestů přes sto lidí zraněno a nejméně sedm lidí zemřelo. Napětí v hlavním městě přetrvalo i v úterý. Uzavřeno bylo nejméně pět stanic metra a několik škol.

reklama

reklama