Dopravní podnik vypsal zakázku za půl miliardy na nákup velkokapacitních autobusů

Lepší spojení s letištěm zase o krok blíž! Tendr na dodávku 20 nových velkokapacitních autobusů, které chce nasadit na linku 119, vypsal Dopravní podnik hlavního města Prahy. Jde o další pokus, jak řešit dopravu na letiště. Veřejná soutěž o pronájem velkých autobusů byla pro nezájem zrušena.
NKÚ našlo nesrovnalosti v dotacích Ministerstva pro místní rozvoj na regionální městskou dopravu
NKÚ našlo nesrovnalosti v dotacích Ministerstva pro místní rozvoj na regionální městskou dopravu
DPP

reklama

Nové autobusy by měly být minimálně 20,5 metrů dlouhé a maximálně 3,3 metru vysoké. Podle zadání by měly mít alespoň 40 sedadel pro cestující a nejméně 6 sedadel pro osoby se sníženou schopností pohybu. Samozřejmou součástí požadované výbavy je klimatizace s manuálním ovládáním. Předpokládaný ročný nájezd autobusu je 100 tisíc km a DPP požaduje jejich minimálně desetiletou životnost.

„V tendru nespecifikujeme typ pohonu, můžou se do něj přihlásit jak výrobci vozů s konvenčním dieselovým motorem splňující emisní normu Euro 6, tak i výrobci hybridních vozů,“ doplnil Jan Šurovský, člen představenstva a technický ředitel DPP – Povrch. DPP od výrobce také požaduje, aby náhradní díly k autobusům byly k dispozici po celou dobu deklarované životnosti vozů. Součástí výběrového řízení je i 5 diagnostických zařízení k autobusům.

Hodnota zakázky je 500 milionů korun, DPP chce vítěze vybrat do konce listopadu, na dodání pak bude mít výrobce 9 měsíců. Hodnotit se nebude samotná pořizovací cena, ale náklady životního cyklu. Uzávěrka nabídek je 2. listopadu.

Do první soutěže na velkokapacitní autobusy se nikdo nepřihlásil. DPP tehdy ale hledal pouze pronájem autobusů.

Kromě linky 119 DPP počítá s nasazením velkokapacitních autobusů i na další linky. Velkokapacitní autobusy budou na lince 119 jezdit do její elektrifikace, jejíž dokončení a uvedení do provozu je plánováno  na začátku roku 2023. Poté je nahradí velkokapacitní trolejbusy. Veřejnou zakázku na dodávku 20 kusů plánuje vypsat DPP ještě do konce letošního roku.

reklama

reklama