Dorian míří na Floridu. Může být nejhorším hurikánem za posledních bezmála 30 let

Původně malá tropická bouře se během několika dní proměnila v možná nejsilnější americký hurikán od roku 1992. Obyvatelé Floridy shromažďují zásoby na týden, stát se důkladně připravuje a Donald Trump ujišťuje občany, že jsou připraveni pomáhat ti nejlepší lidé.
Jaké škody do budoucna napáchají ničivé hurikány?
Jaké škody do budoucna napáchají ničivé hurikány?
istockphoto.com

reklama

Dorian začal představovat vážné riziko, momentálně se už řadí do 4. kategorie, nebezpečnější už jsou jenom pětistupňové hurikány. Dorian může způsobit katastrofické škody na domovech, vyvracet stromy, ničit elektrické vedení a vytvořit neobyvatelné území na týdny až měsíce.

Hurikán se prožene poblíž nebo nad Bahamami a následně zamíří na východní pobřeží Floridy. Očekává se, že v noci na neděli zesílí. Autority doporučily tamním obyvatelům  naskladnit potraviny a zásoby na týden. Guvernér varoval, že může hurikán trvat několik dní.

Florida má připraveno přes 800 tisíc galonů vody a skoro 2 miliony jídel připravených k distribuci. Více než 30 školních distriktů bude v úterý uzavřeno. Pomocnou ruku přislíbil i Uber.

„Sežeňte vodu, benzín, hotovost z bankomatů,“ řekl starosta West Palm Beach. „Čím více slyšíme o této bouři, tím více to vypadá, že bude opravdu velká,“ dodal.

„Žiju v mobilním domě, takže zvládnu být bez domova. To mě ale netrápí. Já mám zvířata. Svůj domov mohu nahradit, ale svoje zvířata ne,“ řekla CNN jedna z obyvatelek města. Ani v případě evakuace nehodlá odejít.

Dorian je už čtvrtým hurikánem v řadě, který za poslední roky zasáhne Floridu. To je nejvíce od 40. let minulého století.

 

Trumpova slova plná naděje a raket

Donald Trump se k události vyjádřil ve videu na Twitteru. „Máme připraveny ty nejlepší lidi, kteří vám pomohou,“ ujistil Američany. „Snad budeme mít štěstí, podle všeho ale (hurikán) udeří velmi tvrdě,“ dodal.

V ohrožení je právě i Trumpův resort Mar-a-Lago, který je v letních měsících zavřený. Donald Trump v něm ale v zimě tráví dost času a využil ho i k důležitým setkáním, například s japonským premiérem nebo čínským prezidentem.

Podle serveru Axios navrhoval před časem Trump svržení bomby do místa vzniku hurikánů jako řešení, které by zabránilo, aby hurikány trefovaly pobřeží Spojených států.

„Vytváří se na pobřeží Afriky, jakmile začnou směřovat přes Atlantik, shodíme bombu do oka hurikánu, a to je naruší. Proč to nemůžeme udělat takhle?“ navrhoval prý prezident USA na brífinku o hurikánu.

 

Nenápadná bouře

Dorian původně vznikl jako tropická bouře, postupem času ale radikálně zesílil. Nejdříve hrozilo, že hurikán zasáhne Portorico, což se naštěstí nestalo.

Panenským ostrovům už se ale nevyhnul, napáchané škody však nejsou vysoké, podle Donalda Trumpa mohly být mnohem horší. V té době se Dorianova síla řadila do první kategorie hurikánů. Teď už má vítr rychlost 225 km/h.

Dorian je nejsilnějším hurikánem letošní sezóny, možná bude tím nejsilnějším za posledních několik desítek let. Nad severovýchodní částí Baham by se měl prohnat v neděli, následující den podle předpovědí zasáhne Floridu.

Hurikán postupuje pomalu a na pevnině by měl zpomalit ještě víc, což by znamenalo, že se bude udržovat ve stejných místech a dlouho silný déšť, který může způsobit záplavy. Problémová může být také situace, pokud hurikán přijde pozdě v pondělí nebo v noci na úterý, tedy ještě za tmy.

Kromě Floridy by se měl Dorian podle předpovědí prohnat i státy Georgia a Jižní a Severní Karolína.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!