Dovolená s domácím mazlíčkem? Na tohle všechno se musíte připravit

Nechcete nechat svého čtyřnohého kamaráda bez vás, když se chystáte odjet na dovolenou? Můžete ho vzít s sebou. Jen je třeba se na cestu důkladně připravit...

Lidé s sebou na dovolenou berou nejčastěji psa – obvykle malé a střední rasy. Na domácí půdě je pobyt většinou bez problémů a snadno najdete penzion či hotel, kde zvíře může být s vámi. Kromě platného a řádně vyplněného očkovacího průkazu už potřebujete mít s sebou (nebo zajistit na místě) to samé co doma - jídlo, pití, hračky a pelíšek. Program a výlety je ale třeba plánovat s ohledem na psa – nemůžou s vámi například na prohlídky historických památek a podobně.

Když chcete vyjet za hranice...

Ani pobyt v zahraničí se čtyřnohým kamarádem není ničím výjimečným, tady ale musíte počítat s přísnějšími pravidly pro cestování mezi státy a také se na cestu důkladněji připravit – i v závislosti na způsobu dopravy. Cestovat po Evropě i ostatních zemích můžou také kočky a fretky, ačkoliv zrovna u koček, které jsou fixovány na místo, může být přesun více stresující a odborníci spíše doporučují zajistit pro ně hlídání. Záleží ale na vás i konkrétním zvířeti, jak odloučení skutečně snáší.

Zákonné povinnosti před cestou do zahraničí

Každé zvíře v zájmovém chovu (tedy pes, kočka a fretka) musí mít na cesty do zahraničí „pas“ (mezinárodní průkaz pro malá zvířata). Ten vám vydá veterinář. Vydání pasu stojí kolem 500 korun, záleží na ceníku dané ordinace.

Při cestování na území Evropské unie musí být zvířata označena mikročipem. Podle Státní veterinární správy stačí i označení tetováním, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011. Cena za označení mikročipem se pohybuje kolem 600 korun. To ale neplatí pro cestu do oblíbeného Chorvatska – tamní legislativa vyžaduje jedině čip.

Domácí mazlíčci musejí mít také platné očkování proti vzteklině potvrzené v pasu a musí být při očkování už označeni. Pes se musí znovu přeočkovat proti vzteklině i tehdy, pokud už očkovaný byl, ale není tak označen a kvůli plánované cestě do zahraničí se nově musí dooznačit – v tomto případě platí po 21 dnech. Očkování proti vzteklině stojí kolem 300 korun. Vždy je dobré se před plánovanou cestou poradit s veterinářem a zvážit vakcinaci i proti nákazám, které nejsou povinné, jde například o psinku, parvovirózu, leptospirózu, heapatidu, psincový kašel a jiné.

Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko požadují také před vstupem na jejich území ošetření proti echinokokóze, tedy odčervení. „Ošetření psů proti echinokokům musí být provedeno soukromým veterinárním lékařem ve lhůtě 120 – 24 hodin před vstupem na území těchto států a musí jím být potvrzeno do pasu,“ je uvedeno na webu Státní veterinární správy.

V jednotlivých státech EU jsou také různě nastaveny požadavky týkající se určitých plemen psů. Je potřeba si tyto informace ověřit, nejlépe se obrátit na velvyslanectví či na weby veterinárních správ konkrétních zemí. Tyto úřady je třeba kontaktovat i při cestách do zemí mimo EU. Myslet je v tomto případě třeba už i na cestu zpět. Země mimo EU jsou zařazeny do seznamů podle nákazové situace, tedy podle rizika zavlečení vztekliny zpět do EU. Pro návrat psa z některých zemí je proto vyžadováno kromě očkování na vzteklinu i vyšetření krve na přítomnost protilátek proti původci vztekliny.

Kde a jak hledat ubytování?

Kemp, hotel nebo soukromý apartmán? Rozhodnutí možná bude záviset na tom, kde vás i s pejskem ubytují. Zjistit možnost přítomnosti chlupáčů je v současné době relativně dostupná na internetu. „Najít odpovídající ubytování v Chorvatsku, ať už v soukromí nebo v hotelu, je dnes snadné. V současné době už máte možnost si na kvalitních webech zaměřených na ubytování díky šikovnému vyhledávání mezi jinými parametry rovnou zaškrtnout, zda požadujete to, kde jsou povolena zvířata,“ je uvedeno například na webu sportovni-kynologie.cz. Portály najdete ve vyhledávači například pod klíčovým heslem „dovolená se psem u moře“.

Volba dopravy

Asi nejproblematičtější z celé dovolené bude zřejmě samotná cesta. Máte možnost cestovat nejen po zemi, ale i ve vzduchu. Autem je to pro zvíře méně stresující, pravděpodobně už vozidlo zná velmi dobře. Pokud se chystáte do vzdálenější destinace, nebo jednoduše chcete letět letadlem, už při rezervaci letu informujte leteckou společnost, že budete cestovat se zvířetem. Za jeho přepravu budete hradit poplatek jako za další zavazadlo.

Letecké společnosti jsou tak připraveny na to, že lidé se svými zvířaty chtějí cestovat, nicméně ne vždy zvíře na palubu přijmou. Záleží na aktuální nákazové situaci cílové země či na zdravotním stavu zvířete. I v tomto případě je důležité konzultovat plánovanou cestu s veterinářem, který možná bude muset i vystavit potvrzení, že váš mazlíček je schopen takové cesty.

Balení na cestu

Nedílnou součástí příprav je také sbalení zvířecího zavazadla. To by mělo obsahovat rezervní obojek, postroj a vodítko, pelíšek, misky na jídlo a vodu, očkovací průkaz anebo „petpassport“, lékárničku první pomoci a případně další léky, které zvíře pravidelně užívá. Vhodný je také obojek proti klíšťatům.

Vhodné je zabalit s sebou krmivo na celou dobu pobytu. Vy nebudete muset trávit čas hledáním obchodů a váš mazlíček si pochutná na osvědčené stravě, na kterou je zvyklý a bude mnohem klidnější a spokojenější.

Když vyrazíte...

Jedete autem? Při samotné cestě nesmíte zapomenout na předpisy a bezpečnost. Využijte proto speciální bezpečnostní kšíry, které se zacvaknou místo pásu pro běžné cestující (měl byt tedy zůstat jeden volný), anebo zvolte převozní klec. „Co se týká samotné cesty, je třeba dát pozor na přehřátí. To znamená mít s sebou dostatek vody, dělat pravidelné zastávky, ideálně po hodině či hodině a půl. Pokud bývá pejskovi v autě špatně, nekrmte ho před jízdou, případně to řešte po poradě s veterinářem s pomocí pilulky," uvedla už dříve veterinární lékařka Jana Knytlová pro nymbursky.denik.cz. Cestu ideálně plánujte na večerní nebo ranní hodiny. A nikdy nenechávejte zvíře v uzavřeném autě. Prostor vozidla se ve vedrech v krátké době přehřeje tak, že to může ohrozit život zvířete. V případě přehřátí chlaďte tlapky a podávejte vlažnou vodu. To samé platí i pro kočku s tím, že by se měla proběhnout pouze na vodítku.

Pokud jste se rozhodli pro leteckou přepravu, bylo tedy vhodné místo pro mazlíčka zarezervovat ještě před nákupem letenky. Dále musíte mít schránku a možná počítat s tím, že budete muset být se zvířetem během cesty odloučeni. Záleží na velikosti zvířete a aktuálních podmínkách konkrétního letu. Například podle regulí Českých aerolinií či Travel Service si sebou do kabiny pro cestující můžete vzít pouze zvíře v uzavíratelné schráně určené pro přepravu zvířat s pevným a nepropustným dnem. Maximální rozměry schrány nesmí přesáhnout 43 x 30 x 27 cm (délka, šířka, výška) a celková váha včetně zvířete nesmí překročit 8 kg. Poplatek za zvíře v kabině je pak u ČSA 1 620 korun a u Travel Service 1 500 korun.

Většího psa, kočku nebo fretku vám uvedené dopravní společnosti přepraví i v zavazadlovém prostoru letadla. Zvíře musí být umístěno v dostatečně velké, uzavíratelné a pevné schráně s nepropustným dnem a otvory pro dýchání. Maximální rozměry schrány nesmí u ČSA přesáhnout 125 x 69 x 80 cm (délka, šířka, výška) a schrána musí být vybavena jídlem a vodou s možností doplnění zvnějšku a označena vaším jménem a telefonickým kontaktem. Maximální hmotnost je u Travel Service 32 kg, ČSA přepraví i zvíře těžší 50 kg. Za přepravu pak zaplatíte částku od 1 620 korun do 6 480 korun. Aby pro pejska, zejména v zavazadlovém prostoru, nebyla cesta příliš stresující, dejte mu do boxu s sebou kromě jeho misky i oblíbenou hračku.

Při pobytu

Počítejte také s určitými omezeními v plánování programu. Například na běžnou pláž možná se psem jít nemůžete. Například v Chorvatsku je to zakázáno. Ale řešení se nabízí: „Už existují také pláže, kam vás se psem pustí naprosto bez problémů. Nejvíc jich je hlavně na ostrově Krk,“ je ještě uvedeno na sportovni-kynologie.cz.

Je vhodné být, stejně jako v případě dětí nebo i vás samotných, připraveni i na možné zdravotní problémy během pobytu. Těmi nejběžnějšími jsou alergické reakce, například při štípnutí vosou nebo včelou. Pokud je pejsek alergický a začne otékat, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. „Člověk si může zobnout prášek proti alergické reakci, u pejska tohle možné není, je nutné dopravit ho k lékaři," upozornila ještě veterinářka Jana Knytlová. Jinak podle ní platí podobná pravidla, jako u malých děti: Dodržovat pitný režim, nechodit se zvířetem půl dne po městě v horku, hlídat, aby nesnědl něco, co nemá, nebo se s ním nekoupat na neznámých místech.

Pokud zvíře něco zničí, může po vás majitel dané věci chtít odškodnění. Pro tyto případy se hodí pojištění odpovědnosti, které, pokud ho máte sjednané doma, možná platí i v zahraničí. Řada pojišťoven má rozsah pojištění rozšířen na celou Evropu, případně i další země. Pokud odpovídající pojištění odpovědnosti nemáte sjednáno a nechcete riskovat případné vysoké platby v cizině, je vhodné připojit ho k balíčku vašeho cestovního pojištění.

Ivana Kropáčková

Tagy: