Dovolená v Chorvatsku letos podraží. Víc bude stát cesta, jídlo i ubytování

Pokud plánujete dovolenou v Chorvatsku, počítejte s tím, že letos bude zas o něco dražší. Kvůli vyšší DPH i platbám za jízdu po dálnicích...
Prima Rádce - Chorvatsko letos podraží
Prima Rádce - Chorvatsko letos podraží

reklama

Sledujte aktuální dění i online: Na Prima PLAY - Zprávy

 

Na Jadran každý rok z Česka vyjíždí přes 700 tisíc krajanů. Ti, kteří jsou zvyklí se během dovolené v Chorvatsku stravovat v restauracích, případně si na pláži dát točené pivo, tak budou muset sáhnout mnohem hlouběji do kapsy. Chorvatsko už totiž nebude tak výhodné jako dosud. Vyšší ceny nicméně nezaplatíme jen na místě u moře, ale hned na cestě do země, za mýtné na dálnicích. "V Rakousku se zdražovala dálniční známka, očekáváme ale změnu i u poplatků mýtných v Rakousku. Dále pak mýtné poplatky se zvedají i v Chorvatsku od letní sezony zhruba o 15 procent," říká mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

O tématu natáčela reportérka Zpráv FTV Prima Kristýna Vedralová. Podívejte se na reportář pod úvodní fotkou...

Na kolik vyjde cesta?

Chorvatská vláda totiž potřebuje peníze na splacení dluhů právě z výstavby dálnic. Například jen úsek ze Záhřebu do Splitu vyjde letos na 730 korun, tedy asi o stovku víc než loni. Pokud bychom měli spočítat celkové náklady u osobního automobilu na cestě z České republiky, konkrétně z Prahy do Splitu - při průměrné spotřebě 7 litrů a ceně za pohonné hmoty 30 korun nás jen cesta vyjde asi na 7,5 tisíce. Přitom loni to bylo zhruba 5 tisíc korun. Odborníci navíc nevylučují rapidní zdražení pohoných hmot.

Vyšší DPH v Chorvatsku

Kromě nákladů za dopravu si návštěvníci Chorvatska připlatí například i v restauracích, nebo za ubytování v hotelech či kempech. V zemi totiž platí od ledna nová sazba DPH. "Chorvatsko zavedlo se začátkem roku daňovou reformu. Reforma se týká také pohostinství, které nově spadá do vyšší sazby DPH, zvýšení proběhlo domnívám se z 13 na 25 procent," říká výkonná ředitelka AČCKA Tereza Picková.

 

>>> CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ online: Vyzkoušejte srovnání cestovního pojištění online a vyberte si nejvýhodnější pojištění.

Prima RÁDCE je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!