Dozorci chtějí proplatit přestávky na oběd. K žalobě se už přidaly stovky lidí

2. 1. 2018 ZPRÁVY: STOVKY DOZORCŮ CHTĚJÍ PROPLATIT PŘESTÁVKY NA OBĚD
2. 1. 2018 ZPRÁVY: STOVKY DOZORCŮ CHTĚJÍ PROPLATIT PŘESTÁVKY NA OBĚD

reklama

Několik stovek dozorců z věznic se rozhodlo podat žalobu na Vězeňskou službu. Domnívají se, že by jim měla proplácet přestávky na oběd, protože je prý nemohou trávit podle svého vlastního uvážení. K žalobě se momentálně přidalo i 140 zaměstnanců plzeňské borské věznice.

Celkový počet dozorců z věznic z České republiky, kteří podali hromadnou žalobu na vedení Vězeňské služby, přesahuje 300. Aktuálně se k nim přidalo právě 140 zaměstnanců plzeňské borské věznice. Všichni tito dozorci si přejí doplatit za tři roky zpětně peníze za to, že půlhodinové přestávky, na které mají nárok po pěti hodinách práce a které mohou strávit například svačinou nebo odpočinkem, nemohou trávit tak, jak by si sami přáli.

Nemohou například odejít z areálu věznice nebo se po věznici nemohou pohybovat v civilním oblečení. „Vězeňská zařízení jsou uzavřené objekty a tím pádem všichni příslušníci jsou veleni do služby denním rozkazem. To stanoviště nemůže být po dobu, kdy je stanoveno tímto předpisem, opuštěno,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima právní zástupce Zdeněk Honzík.

ilustrační foto

Silvestr v Paříži: Zlynčovaná policistka a přes tisíc shořelých aut

Celková částka podle odhadů právníka by přesáhla 300 milionů korun

Podle odhadů právního zástupce by celková cena, kterou by nakonec Vězeňská služba musela zaplatit v případě, že by všem těm žalobám okresní soudy vyhověly, přesahuje 300 milionů korun. Vězeňská služba ani vedení jednotlivých věznic ale se stížnostmi nesouhlasí. „Námitky zaměstnanců Věznice Plzeň shledalo jak vedení věznice, tak vedení Vězeňské služby České republiky jako neopodstatněné, a proto byly zamítnuty,“ upřesnila mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.

Podle prvního zástupce dozorců ale minimálně jeden příklad ukazuje na to, že doopravdy dozorci nesmějí svůj volný čas na přestávku trávit tak, jak by si přáli. Podle našich informací totiž jeden z dozorců byl kázeňsky potrestán za to, že ve chvíli, kdy odcházel na přestávku a šel se nasvačit do svačinové místnosti, si s sebou nevzal vysílačku. Okresní soud má na rozhodnutí v této žalobě lhůtu 60 dnů.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!