Dozvíme se více o původu sluneční soustavy? Japonská kosmická loď umístila na asteroid pozorovací zařízení

Japonská bezpilotní kosmická loď vypustila na asteroid německo-francouzské pozorovací zařízení. To má za úkol shromažďovat data o minerálním složení, o teplotách nebo magnetických silách. Podle agentury AP jde o součást výzkumu, který by mohl nalézt stopy po původu sluneční soustavy.
MASCOT na asteroidu Ryugu
MASCOT na asteroidu Ryugu
Associated Press

reklama

Japonská Vesmírná průzkumná agentura (JAXA) dnes uvedla, že z kosmické lodi Hayabusa2 byl vypuštěn povrchový mobilní asteroidový skaut (MASCOT), který zamířil k asteroidu Ryugu.

Pozorovací zařízen bezpečně přistálo na asteroid

Kosmická loď se přiblížila k asteroidu asi na padesát metrů tak, aby mohla přistávací modul ve tvaru krabice vypustit. Loď Hayabusa2 se poblíž asteroidu pohybovala od června a ze Země uletěla asi 280 milionů kilometrů. Japonská agentura informovala, že asi hodinu po oddělení modulu od lodi obdržela od MASCOTA signály, které indikovali bezpečné přistání.

Ilustrační foto

Nový satelit NASA objevil první planety. Vědci očekávají až tisíce nových. Bude někde život?

Pozemní průzkumné zařízení je poháněno lithiovou baterií a může pracovat 16 hodin denně – během čehož se asteroid dvakrát otočí. MASCOT bude shromažďovat nejrůznější data včetně teploty, minerálních odrůd nebo úrovně magnetické síly na asteroidu.

Cesta k asteroidu trvala přes tři roky

Podle agentury JAXA nese na svém boku MASCOT optickou navigační širokoúhlou kameru pro monitorování okolí. Pro výzkum minerálů má pak na spodní straně umístěn spektroskopický mikroskop.

Více než tři roky trvalo než se Hayabusa2 dostala do okolí asteroidu a později se kosmická loď sama pokusí na asteroidu přistát, aby získala vzorky z jeho povrchu a poslala je vědcům zpět na Zemi.

reklama

reklama