Dozvuky #MeToo? Nakladatelství po protestech stoplo vydání knihy Woodyho Allena

Přední knižní vydavatelství zrušilo v dubnu plánované vydání autobiografie filmaře Woodyho Allena, který je obviňován z obtěžování vlastní adoptované dcery. Rozhodnutí následovalo po kritice z řad zaměstnanců nakladatelství a symbolické stávce některých z nich, informovaly zahraniční agentury.
Woody Allen
Woody Allen
Evan Agostini/Invision/AP

reklama

Vydavatelství Hachette Book Group plánovalo uvedení knihy Woodyho Allena „A Propos of Nothing“ na letošní 7. duben v USA. Oznámení o vydání vyvolalo okamžitou nevoli významného investigativního novináře a autora bestsellerů Ronana Farrowa, bratra údajné oběti Allenova obtěžování, který uvedl, že nebude s Hachette nadále spolupracovat.

Protesty zaměstnanců proti vydání knihy

Novinář Ronan Farrow dlouhodobě stojí na straně své sestry, která znovu vynesla na světlo obvinění proti Allenovi v důsledku hnutí #MeToo začátkem roku 2018.

Ilustrační foto

Francouzská novinářka stojící za tamní vlnou #MeToo musí odškodnit muže, kterého nařkla z obtěžování

Desítky zaměstnanců tento čtvrtek v poledne na protest proti vydání Allenovy knihy symbolicky opustily newyorskou pobočku nakladatelství. „Vyjadřujeme solidaritu s Ronan Farrowovou, Dylanem Farrowem a oběťmi sexuálních útoků,“ napsali v e-mailu dotyční zaměstnanci.

Nakladatelství pak v pátečním prohlášení uvedlo, že vedlo „rozsáhlé“ rozhovory se zaměstnanci a dalšími a dospělo k závěru, že vydání knihy „by nebylo uskutečnitelné“.

Allen obvinění odmítá. Za pravdu mu dala dvě vyšetřování

„Rozhodnutí zrušit knihu pana Allena bylo obtížné,“ uvedla mluvčí vydavatelství ve vyjádření zaslaném e-mailem agentuře AFP a dodala, že autorovi vrátí všechna práva. Internetový prodejce Amazon přitom označil knihu za bestseller, což znamená, že obchod na knihu zaznamenal velké množství předobjednávek.

Obvinění, že obtěžoval na začátku devadesátých let svou sedmiletou adoptivní dceru Dylan Farrow, pronásledují Woodyho Allena desítky let.

Čtyřiaosmdesátiletý americký filmový režisér, scenárista, spisovatel, dramatik, herec a čtyřnásobný držitel Oscara Woody Allen nařčení opakovaně popřel. Dříve byl dokonce v rámci dvou různých vyšetřování očištěn.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!