Dozvuky teroru na Srí Lance: výzva k zákazu nošení burek, zatýkání bez soudního povolení a pochybení zpravodajců

Poslanec srílanského parlamentu profesor Ashu Marasinghe vyzval k zákazu nošení burek v celé zemi z důvodu toho, aby se zabránilo teroristům zakrývat svoji identitu. Ashu Marasinghe, který je členem Sjednocené národní strany, na Facebooku uvedl, že se chystá k dané záležitosti předložit návrh zákona. Prvotní text svého návrhu uveřejnil na FB a dodal, že tento šat (burka) není typickým muslimským oděvem.  Informoval o tom server Daily Mail.
Ilustrační foto: burka
Ilustrační foto: burka
Pixabay

reklama

Kromě burky vyzval Marasinghe také k zákazu nikábu. Poukázal totiž na to, že jak mužští, tak ženští teroristé užili v minulosti tyto oděvy při páchání trestných činů. Podle informací bezpečnostních složek, které uveřejnila srílanská mutace deníku Daily Mirror, uprchly ženské spolupachatelky z komplexu Dematagoda během velikonočního masakru právě v burkách.

Velikonoční teroristické útoky mají přes tři sta obětí

Marasingheho návrh souvisí s velikonočními teroristickými útoky z minulé neděle, kdy sedm sebevražedných bombových atentátníků zaútočilo na luxusní hotely a kostely a zabilo podle aktuálních informací 321 lidí. Stovky dalších lidí byly zraněny.

Rozhovor s Milanem Hovorkou

VYJÁDŘENÍ ČESKÉHO VELVYSLANCE V DILLÍ: Jaká jsou na Srí Lance bezpečnostní opatření?

V návaznosti na tyto teroristické útoky vyhlásila hlava státu od pondělní půlnoci mimořádný stav, během něhož mají bezpečnostní složky na Srí Lance pravomoc zatýkat a vyslýchat bez soudního povolení lidi podezřelé z terorismu.

Zpravodajci zřejmě podcenili indické varování

Podle ministra obrany Ruwana Wijewardeneho jsou za koordinované teroristické útoky zodpovědné dvě lokální islamistické skupiny. Ministerský předseda Ranil Wickremesinghe přiznal, že mohou existovat určité vazby na ISIS. Podle premiéra pak podle předběžného vyšetřování vše nasvědčuje tomu, že koordinované útoky byly odvetné za útok na Muslimy v Novozélandském městě Christchurch.

Podle dostupných informací by měli také přijít o práci někteří zpravodajci, kteří v souvislosti s nedělními teroristickými útoky zpravodajsky pochybili. Podle bezpečnostních zdrojů bylo Indii dvě hodiny před útoky zasláno varování před konkrétní hrozbou směřující proti kostelům. Zdroj z indické vlády rovněž řekl, že podobná varování byla zpravodajským agentům předána 4. a 20. dubna tohoto roku.

reklama

reklama