Dozvuky útoku na London Bridge: Polsko chce vyznamenat hrdinu, kontroverze budí jiný odvážlivec, který je vrahem

Zraněný Polák, který narvalím klem pomáhal zastavit a odzbrojit vraždícího agresora na London Bridge, by měl od své země obdržet medaili za obětavost a odvahu. Rozporuplné reakce naopak vyvolává James Ford, jenž rovněž přispěchal na pomoc proti útočníkovi. Ten byl totiž před lety odsouzen za vraždu mladé dívky.
Odvážní občané se vrhli na útočníka na London Bridge
Odvážní občané se vrhli na útočníka na London Bridge
@LilyNCali/Twitter

reklama

Britská média informovala, že Lukas, který pracuje v suterénu Fishmongers' Hall, vytrhl z její zdi jeden a půl metru dlouhý kel narvala (kytovec), aby ho použil k zastavení noži ozbrojeného útočníka Usmana Khana na mostě London Bridge. Nezastavilo ho ani to, že byl během své snahy o pomoc pětkrát pořezán či pobodán.

Policejní tisková konference po útoku v Londýně

Útočník z Londýna byl dříve odsouzen na 8 let za teroristické spiknutí. Propuštěn byl loni

Proti teroristům povolena jakákoliv zbraň

Mluvčí polského ministra spravedlnosti podle serveru Deutsche Welle uvedl, že bude požadovat poctu od prezidenta republiky, protože Lukasz riskoval svůj vlastní život a pomohl přemoci teroristu. Polský premiér Mateusz Morawiecki na Facebooku zmínil, že Varšava je na Lukasze pyšná a že „proti teroristům je povolena jakákoliv zbraň“.

Kromě Poláka Lukasze se proti útočníkovi postavili i další lidé, například další muž s hasícím přístrojem, který proti útočníkovi rozprašoval natlakovaný obsah.

Jedním z odvážných i odsouzený vrah

Ukázalo se rovněž, že jedním z lidí, kteří pomáhali zastavit Khana, byl také v těch dnech z vězení propouštěný dvaačtyřicetiletý James Ford, který byl stejně jako útočník přítomen na konferenci určené pro rehabilitaci vězňů ve Fishmongers’ Hall nedaleko London Bridge.

Ford byl v roce 2004 odsouzen za vraždu jednadvacetileté Amandy Champion. Ta byla podle deníku Independent nalezena uškrcená a s podřezaným hrdlem v Kentu v červenci 2003 – tři týdny po svém zmizení.

Útočník z Londýna v rozhovoru tvrdil, že není terorista

Nejsem terorista, tvrdil v rozhovoru útočník z Londýna. Desítky dalších teroristů byly propuštěny z vězení

Zásah veřejnosti zřejmě pomohl snížit důsledky

Rodina zavražděné se však k nové Fordově roli staví chladně. Teta zavražděné uvedla pro Daily Mail, že je jí jedno, co nyní udělal, protože je to vrah. „Zavraždil postiženou dívku. Není to hrdina, absolutně ne,“ uvedla.

Nebýt duchapřítomné a odvážné reakce několika běžných lidí, mohly být následky řádění Usmana Khana i horší. Ozbrojen dvěma noži a s falešnou sebevražednou vestou na sobě zavraždil v pátek ženu a muže a další tři lidi zranil. Poté se na něj vrhlo několik odvážných kolemjdoucích a po příjezdu policie byl na mostě London Bridge zastřelen.  

reklama

reklama