Dřív než půjdete k lékaři aneb Jak si prověřit zrak a sluch – teď hned

Krátkozrakost, zvýšený nitrooční tlak, zamlžené vidění, barvoslepost či astigmatismus – to jsou jen některé problémy, které můžete mít s očima. Pokud jde o uši, tam se – kromě hučení, bolestí či pískání - může objevit i nedoslýchavost. Někdy za tyto problémy můžou geny, příčinou některých potíží ale může být i hlasitá muzika (nejen) ve sluchátkách, monitory počítačů, zvýšený stres, málo spánku, telefony. Technické vymoženosti, pokud s nimi trávíme většinu času, kdy jsme vzhůru, skutečně můžou zhoršit náš zdravotní stav.
Na druhou stranu existují právě moderní mobilní vychytávky nebo online testy, které nám zase pomůžou zdravotní problém včas odhalit a poslat nás do ordinace. Jestli máte pocit, že hůř vidíte nebo slyšíte (vy nebo vaše děti), rozhodně byste měli dříve nebo později navštívit odborníka.
Ještě předtím můžete ale zkusit některé z níže uvedených testů nebo využít dostupné mobilní aplikace. A to i tehdy, pokud vás právě nic netrápí. Prověřování smyslů totiž může být i zábava. Nicméně pokud narazíte na jakýkoliv problém, měli byste to brát jako neodkladnou pozvánku k doktorovi. Tady jsou už možnosti domácího preventivního testování:
Sluch můžete otestovat díky některým aplikacím, které lze zdarma stáhnout do smartphonu. Jsou mezi nimi třeba TEST YOUR HEARING nebo UHEAR. Jsou si obecně podobné a mají logický stejný nebo podobný cíl. Pokud jde například o aplikaci Uhear, pak zde jen posloucháte pět minut pípání, a aplikace vám na základě vašich reakcí prozradí, v jakém stavu je váš sluch. Mění se výška tónu i hlasitost, a od vás se chce, abyste pokaždé, když něco uslyšíte, klikli na display. Výsledkem testu je docela podrobný graf.
Jestli dobře slyšíte vy nebo vaše děti, můžete otestovat i pomocí běžných věcí v domácnosti, nebo obyčejným vyslovováním frází. Takové testy používají například lékaři při preventivních prohlídkách dětí a právě v domácím prostředí požadují vyzkoušet, pokud ratolest třeba nespolupracuje v ordinaci. Jde o to, že si stoupnete například na jednu stranu místnosti, zády k vašemu partnerovi nebo komukoliv jinému, kdo bude říkat různá slova (krátké věty) z různých vzdáleností (začít by měl asi čtyři metry od vás), stran (je třeba otestovat levé i pravé ucho) a běžným hlasem i šeptem. Vaším úkolem je vždy zopakovat, co přesně bylo vyřčeno. Lze pouštět třeba i hudbu z přehrávače nebo cinkat lžící do hrnečku a podobně. Pokud se stane, že nerozumíte nebo opravdu neslyšíte nic (či podezřele málo), měli byste zvážit návštěvu lékaře.
I v případě testování zraku lze sáhnout po mobilní aplikaci. Na výběr je opět několik možností. Mezi české aplikace patří TEST ZRAKU a OFTEX – TEST ZRAKU, slovenští vývojáři vytvořili aplikaci ZDRAVÉ OKO. V angličtině je pak dostupná například appka ICARE EYE TEST – EYE CARE nebo EYE TEST. Poslání je opět stejné a zadání podobné – v aplikacích najdete testy například na to, jak vnímáte barvy, jestli nemáte astigmatismus, jak ostrý zrak máte a jak dobře vidíte písmenka.
Doma na zemi vleže (nebo i vsedě) můžete dobře otestovat i šíři vašeho zorného pole. Správné vidění koutkem oka má pomoci rychle reagovat na nebezpečí. Nosíte-li brýle, sundejte je. Lehněte si, levou rukou si překryjte levé oko a do druhé si vezměte pero nebo tužku, ruku natáhněte a soustřeďte se na předmět v ruce. Poté začněte ruku pomalu pokládat na pravou stranu. Vy se ale stále dívejte vpřed. S pokládáním ruky přestaňte v okamžiku, kdy se pero ztratí z vašeho zorného pole. Je-li vaše zorné pole normální, měla by se vaše paže s výchozí polohou svírat úhel 90 stupňů. Totéž zkuste i na druhou stranu s tím, že by ruka měla svírat pouze 60 stupňů, protože v pohledu překáží nos. Poté vyzkoušejte zase na druhé oko. Pokud máte pocit, že nesplňujete požadované výsledky, je vhodné zajít k lékaři.
Otestovat zrak můžete i pomocí nejrůznějších obrázků. My jsme do tohoto článku vybrali tři testy (na kontrolu ostrosti vidění, astigmatismu a barvosleposti). Berte ale tyto výsledky s nadhledem (může záležet i na barevném rozlišení monitoru) a pokud si nejste jisti, navštivte raději očního lékaře. Lidé, kteří trpí některou z očních vad (například barvoslepostí nebo silnou krátkozrakostí), by neměli třeba řídit auto nebo jsou v této činnosti silně omezeni. Nicméně: "Jednoduché oční vady, jako je krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, lze do jisté míry léčit nebo alespoň stabilizovat proti zhoršování pravidelným denním okohybným cvičením, u mnoha lidí s překvapivě dobrými výsledky," uvádí lektorka a školitelka zdravého pohybu Vlaďka Botlíková. (Několik rad pro zlepšení stavu očí najdete na konci článku.)
Na obrazovce počítače si nastavte velikost stránky tak, aby šíře béžového obdélníku, který je kolem obrázku s písmeny, byla přibližně 11,5 cm. Toho docílíte například pomocí klávesy CTRL a současným skrolováním myší. Poté se posaďte 3 metry od obrazovky, zakryjte si jedno oko a nahlas čtěte. Test proveďte také zvlášť pro druhé oko. Pokud nepřečtete řádek 6/6 oběma očima, zřejmě budete potřebovat brýle.
Sedněte si tak, aby byla obrazovka počítače vzdálena 35 centimetrů od očí. Zakryjte jedno oko a dívejte se, jestli vidíte všechny linky ostře a jestli jsou stejně tlusté a černé. Test proveďte také s druhým okem. Linky na obrázku by měly být ostré, pokud je vidíte rozmazané či zvlněné, může být vaše oční čočka (u jednoho či obou očí) nedokonale zakřivená. Doporučujeme návštěvu lékaře.
Někteří lidé neumí rozlišovat červenou barvu od zelené. Je to vada, kterou nelze korigovat. Barvoslepostí trpí více muži, celkem asi osm procent populace. Nicméně většinou se jedná o barvoslepost částečnou. Přesné vyhodnocení barvosleposti poskytují tzv. Ishiharovy testy. Tři z nich si můžete vyzkoušet. Ale pozor, vaše obrazovka by měla být nastavena na reálné barvy.
Jaké vidíte číslo na obrázku? Pokud vidíte číslo "74", je váš zrak naprosto v pořádku. Pokud číslo "21", pak máte částečnou poruchu vidění. Pokud nevidíte žádné číslo, jste barvoslepí.
A zde vidíte jaký obrázek? Pokud čajovou konvici, je vše v pořádku. V opačném případě zřejmě trpíte jistou formou barvosleposti.
Další testy i rady najdete například na webu cvikyprooci.cz.
Bolí vás oči nebo s nimi máte jiné problémy? Nebo chcete problémům předcházet? Tady je několik tipů, které můžou situaci zlepšit:
A jak zmírnit problémy se sluchem a ušima celkově?