Drogová velmoc? Česká města jsou v množství pervitinu ve splašcích na čele žebříčku

Na smutném třetím a čtvrtém místě se umístila města České Budějovice a Brno v žebříčku evropských měst, u kterých se zkoumalo množství pervitinu v odpadních vodách na počet obyvatel. Studii provedlo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Do první desítky se dostala také Bratislava nebo Drážďany.
ilustrační foto- drogy
ilustrační foto- drogy
Pixabay

reklama

Nejvíce zbytků syntetické drogy na počet obyvatel se našlo v kanalizaci Saské Kamenice (Chemnitz) a Erfurtu. Zajímavostí je, že v první desítce tohoto smutného žebříčku jsou také města jako Drážďany a Norimberk, která leží u českých hranic.

Vědci z agentury EMCDDA hledali ve vzorcích zbytky kokainu, amfetaminu, extáze a metamfetaminu, který známe pod názvem pervitin. A podle výsledků z vybraných evropských měst se na třetím a čtvrtém místě umístila česká města České Budějovice a Brno. Šestá skončila Bratislava, těsně za první desítkou pak slovenské Piešťany.

kokain místo vycpávek

Móda push-up kalhot se dostala i do drogového podsvětí: V Portugalsku zatkli pašeráka s kokainem místo vycpávek

Studii odpadních vod provádí EMCDDA od roku 2011. Na samém začátku výzkumu byla kromě Českých Budějovic a Brna zkoumána také Praha. Hlavní město ČR se dokonce v letech 2012 a 2013 umístilo na prvním místě žebříčku s pervitinem. O rok později už ale Praha na seznamu vybraných měst pro tuto analýzu nebyla. Brno se do první trojice měst s nejvyšší koncentrací pervitinu ve splašcích na počet obyvatel dostalo zatím pokaždé, když nepočítáme rok 2014, kdy nebylo do výzkumu zahrnuto.

Z výzkumu vyplývá, že za poslední roky se zbytky pervitinu čím dál častěji objevují nejen v ČR a na Slovensku, ale také v Německu, na severu Evropy nebo na Kypru.

Co se týká kokainu, tak tam se do čela žebříčku dostala Barcelona. Kokain celkově vévodil především na jihu Evropy. Ohledně extáze pak v loňském roce hrál prim Amsterdam.

Studie EMCDDA mimo jiné také zkoumala, v jakých dnech se drogy ve splašcích objevují nejčastěji. Asi nikoho nepřekvapí, že extáze- známá jako taneční droga, se ve splašcích objevuje nejvíce o víkendu. Ale takový amfetamin se podle analýz užívá po celý týden zhruba stejně.

Autor: Markéta Škorňová, ČTK

reklama

reklama