Drsný vzkaz filipínského prezidenta drogovým dealerům: Chcete žít? Tak nevycházejte z vězení!

Filipínský prezident Rodrigo Duterte proslul krvavou válkou proti drogovým gangům i svými neotřelými výroky na adresu kde koho. Servítky si nebral ani při svém posledním výroku. Uvězněným drogovým dealerům totiž vzkázal, že pokud chtějí žít, měli by si najít způsob, jak zůstat ve vězení a nevycházet z něj.
Filipínský prezident Rodrigo Duterte
Filipínský prezident Rodrigo Duterte
AP

reklama

Duterte ve svém úterním projevu cílil především na překupníky drog z provincie Cebu. A jak už bývá jeho dobrým zvykem, s diplomatickým jazykem si příliš hlavu nelámal. „Víte, kdybych byl vámi, chlapci z Cebu, zůstal bych ve vězení. Chcete žít déle? Zůstaňte ve vězení! Je to pro vaše vlastní dobro. Neopouštějte to zařízení,“ varoval podle serveru RT filipínský prezident uvězněné drogové dealery.

Tato skrytá výhrůžka zřejmě příliš nepotěšila lidskoprávní organizace v čele s Radou pro lidská práva patřící pod OSN, které Duterteho často kritizují. Vadí jim především prezidentovo krvavé tažení proti skutečným i domnělým překupníkům drog, při kterém nebyly výjimkou ani mimosoudní popravy. Duterte na kritiku reagoval po svém: Vysoký komisař OSN pro lidská práva, jordánský princ Zaíd Raád Husajn, si od něj vyslechl to samé, co před lety bývalý americký prezident Barack Obama – že je zkur**syn. Vyšetřovatel Mezinárodního trestního soudu, který na Filipínách vedl předběžné vyšetřování, zase čelil hrozbám zatčení.

Duterte: Zabíjejte ty idioty

Duterte, který se funkce prezidenta zhostil v červnu 2016, prezentoval vymýcení drogového byznysu na Filipínách jako jeden z hlavních bodů své předvolební kampaně. Téměř okamžitě po usednutí do prezidentského křesla započal brutální válku proti všem, kteří mají něco společného s narkotiky. Podle odhadů přišlo od začátku policejních operací o život přes 4 100 lidí. Jak ale vyšlo najevo, některé oběti nebyly z řad kriminálníků. To byl také důvod, proč Duterte razanci policejních operací znatelně zmírnil.

Filipínský prezident například v minulosti povzbuzoval policisty, aby zabíjeli „ty idioty“, kteří během drogových razií kladou odpor, vyhrožoval drogovým baronům, že na ně shodí bomby a dokonce prohlásil, že se nebude rozpakovat zabít svého vlastního syna, pokud se prokáže jeho napojení na zločiny související s nelegálními narkotiky. Sám Duterte dle svých slov prý osobně zabil několik kriminálníků, když vykonával funkci starosty ve městě Davao.

I přes všechny kontroverze se může Duterte těšit podpoře, kterou by mu mohl závidět leckterý politik. Podle posledního průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil filipínský server Rappler.com, má prezident důvěru 76 % Filipínců.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!